Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1999Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania.svg
1999

Shqipëri
Dekadat:
Shih edhe:Ngjarje të tjera të vitit 1999
Lista e viteve në Shqipëri
Sekretari i Përgjithshëm Kofi Annan duke vizitur Shqipërinë gjatë Eksodit në Kukës 1999

UdhëheqësRedakto

NgjarjeRedakto

JanarRedakto

ShkurtRedakto

MarsRedakto

  • 19/20 mars - Krijimi i EOD (Explosive Ordnance Disposal) brenda Forcave të Armatosura[1]
  • 24 mars - Fillojnë sulmet ajrore të NATO-s kundër objektivave ushtarake të Jugosllavisë. Në Kosovë mijëra persona i iknin sulmeve nga forcat serbe. Eksodi masiv i refugjatëve për në Shqipëri [2].

PrillRedakto

MajRedakto

QershorRedakto

KorrikRedakto

GushtRedakto

ShtatorRedakto

TetorRedakto

  • Majko jep dorëheqjen si kryeministër në tetor të vitit 1999, pasi humbi votën e udhëheqjes së partisë Socialiste. 30-vjeçari Iler Meta bëhet kryeministri më i ri i Evropës [2].

NëntorRedakto

DhjetorRedakto

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Ngjarje dhe data të Forcave te Armatosura Arkivuar 23 mars 2021 tek Wayback Machine Forcat e Armatosura (aaf.mil.al)
  2. ^ a b Albania timeline BBC, Kronologjia e ngjarjeve kryesore: 1999, news.bbc.co.uk