Arles

komunë në departamentin Bouches-du-Rhône, Francë

Arles është një komunëFrancë. Arles bën pjesë në departamentin Bouches-du-Rhônerajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Komuna ka një popullsi prej 52729 banorë dhe sipërfaqe 758.93 km².

Arles
Komunë
noform
Pamje nga Arles
Stema_figura
Vendndodhja
Arles is located in Franca
Arles
Arles
43°40′36″V 4°37′40″L / 43.6767°V 4.6278°L / 43.6767; 4.6278Koordinatat: 43°40′36″V 4°37′40″L / 43.6767°V 4.6278°L / 43.6767; 4.6278
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Bouches-du-Rhône
Qarku Arrondissement Arles
Kantoni Arles-Est and Arles-Ouest
Ndërbashkësia [[Arles-Crau-Camargue-Montagnette]]
Kryetari Hervé Schiavetti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 758.93 km2
Lartësia 10 m (m.n.d.)
Popullsia 52729 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13200
INSEE 13004


ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Arles – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale