Armend Dallku

futbollist shqiptar

Armend Dallku (i lindur më 16 Qershor, 1983, në Vushtrri, Kosovë) është futbollist kosovar. Ai luan në mbrojtje për FC Vorskla Poltava në premier ligën e Ukrainës dhe kombëtaren shqiptare të futbollit .Para se të transferohej në Poltava, Armend Dallku ishte pjestar i KF Kosova Vushtrri dhe KF Prishtina në Kosovë e më pas i KS Elbasani në Shqipëri.

Armend Dallku
Armend Dallku.jpeg
Të dhënat personale
Emri i plotëArmend Dallku
Data e lindjes (1983-06-16) 16 Qershor 1983 (37 vjeç)
Vendi i lindjesPrishtina, Kosova
Gjatësia1,87 m (6 ft 1+12 in)
PozicioniQëndër-Mbrojtës / Mbrojtës i Dhjathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualVorskla Poltava
Numri4
Karriera në rini
1997–2002Kosova Vushtrri
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2002–2003Prishtina0(0)
2003Tidaholms GIF0(0)
2004–2005Elbasani23(0)
2005–Vorskla Poltava220(4)
Ekipi kombëtar
1998–2001Serbia dhe Mali i Zi U1932(0)
2001–2005Serbia dhe Mali i Zi19(0)
2005–Shqipëria59(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 29 Shtator 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 29 Shtator 2013

Lidhje të jashtmeRedakto