Arnold Schwarzenegger lindi më 30 korrik 1947Thal bei Graz, Steiermark, Austria (Gjatësia: 1.88 meter) është aktor dhe guvernator nga ShBA.

Arnold Schwarzenegger

U rrit në një fshat të vogël të Austrisë, ku filloi edhe ssportin e bodybuilding, si dicka fitimprurvse. Ai filloi ushtrinë kur ishte 18 vjec, në vitin 1965.

Me 26 prill 1986 u martua me Maria Shriver, dhe ka 4 fëmijë. Gruaja e tij është mbesa e ish-presidentit John F. Kennedy dhe senatorëve Robert F. Kennedy dhe Ted Kennedy.

Pasi Arni ka luajtur në filmin Terminator dhe prej vitit 2003 është guvernator i Kaliforni-së , në mënyrë ironike e thërrasin me nofkën Gouvanator.

Rrogat

Redakto

Terminator 3: Rise of the Machines (2003) $30,000,000

Collateral Damage (2002) $25,000,000

The 6th Day (2000) $25,000,000

End of Days (1999) $25,000,000

Batman & Robin (1997) $25,000,000

Jingle All the Way (1996) $20,000,000

Eraser (1996) $20,000,000

Junior (1994) $15,000,000

True Lies (1994) $15,000,000

Last Action Hero (1993) $15,000,000

Terminator 2: Judgment Day (1991) $15,000,000

Kindergarten Cop (1990) $12,000,000

The Terminator (1984) $75,000

Conan the Barbarian (1982) $250,000

Hercules in New York (1970) $12,000


Lidhje të jashtme

Redakto


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.