Kancelarët e Gjermanisë

(Përcjellë nga Bundeskanzler)

Kancelari i Gjermanis, zyrtarisht kancelari federal i Republikës Federale Gjermane (Gjermanisht: Bundeskanzler der Bundesrepublik Deutschland) është kreu i qeverisë dhe shefi ekzekutiv i Gjermanisë, si dhe komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura Gjermane gjatë kohës së luftës. Kancelarja zgjidhet nga Bundestagu me propozimin e presidentit federal dhe pa debat (neni 69 i Kushtetutës së Gjermanisë).[2]

Kancelari Federal i Republikës Federale të Gjermanisë
Bundeskanzlerin der Bundesrepublik Deutschland
Bundesadler Bundesorgane.svg
Angela Merkel 2019 cropped.jpg
Incumbent
Angela Merkel

që nga 22 nëntor 2005
Dega ekzekutive e qeverisë
StiliZonjusha Kancelare (Normal)
Shkelqësia e saj (diplomatik)[1]
StatusiKreu i qeverisë
Anëtar/e iKabineti
Këshilli evropian
SeliaKancelaria Federale, Berlin (parësor)
Palais Schaumburg, Bonn (dytësor)
NominuesPresidenti i Gjermanisë
Emërues
Kohëzgjatja e detyrëskorrespondon me periudhën legjislative të Bundestagut, e rinovueshme
Instrumenti konstituuesKushtetuta e Gjermanisë
Mbajtësi inaugurues
Formacioni
  • Forma e tanishme:
    24 maj 1969
ZëvendësZëvendësi i Kancelarit të Gjermanisë
Faqja zyrtarebundeskanzlerin.de

Mbajtëse e zyrës aktuale është Angela Merkel, e cila u zgjodh në vitin 2005 dhe u rizgjodh më 2009, 2013 dhe 2018. Ajo është gruaja e parë që zgjidhet kancelare.

Lista e kancelarëveRedakto

Lista e kancelarëve të Gjermanisë pas luftës së dytë botërore dhe mandati i tyre në krye të detyrës.

Kryeqeveritarët e Republikës Federale Gjermane
Nr. Emri D.L-D.V nga: deri më: Partia Mandati
1 Konrad Adenauer (1876-1967) 15 shtator 1949 15 tetor 1963 CDU 4 vjeçar
2 Ludwig Erhard (1897-1977) 16 shtator 1963 30 nëntor 1966 CDU 3 vjeçar
3 Kurt Georg Kiesinger 1904-1988) 1 dhjetor 1966 20 shtator 1969 CDU 3 vjeçar
4 Willy Brandt (1913-1992) 21 shtator 1969 7 maj 1974 SPD 5 vjeçar
5 Helmut Schmidt (1918) 16 maj 1974 1 shtator 1982 SPD 8 vjeçar
6 Helmut Kohl (1930) 1 shtator 1982 26 shtator 1998 CDU 16 vjeçar
7 Gerhard Schröder (1944) 27 shtator 1998 22 nëntor 2005 SPD 6 vjeçar
8 Angela Merkel (1954) 22 nëntor 2005 akoma CDU 4 vjeçar

Shiko dhe këtëRedakto

  Commons: Bundeskancelari  – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

ReferimetRedakto

  1. ^ "Ratgeber für Anschriften und Anreden" (PDF) (në gjermanisht). Bundesministerium des Innern – Protokoll Inland. fq. 40.
  2. ^ Parliamentary Council of the Federal Republic of Germany. "Basic Law for the Federal Republic of Germany". Wikisource (në anglisht). Wikimedia. Marrë më 24 nëntor 2020.