Dhimitra Plasari

aktore shqiptare

Dhimitra Plasari lindi më 20 gusht 1952 në Korçë. Aktore shqiptare e njohur në filmat "Dimri i fundit" (1976), "Pylli i lirisë" (1976), "Streha e re" (1977) dhe "Vajzat me kordele të kuqe" (1978).[1] Plasari mbaroi studimet në Insitutin e Lartë të Arteve.[2] Ajo vdiq më 20 prill 2016.[3]

Filmografia

Redakto

Referimet

Redakto
  1. ^ "Dhimitra Plasari në filmin shqiptar". Aktorët Shqiptarë. 20 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 13 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "In memoriam/ Dy vjet nga ndarja e aktores Dhimitra Plasari". Aktorët Shqiptarë. 20 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2018. Marrë më 4 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ndahet nga jeta aktorja Dhimitra Plasari". Shqipëria.com. 21 prill 2016. Marrë më 21 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)