Vajzat me kordele të kuqe

Vajzat me kordele të kuqe
Arkivi i filmit
Titulli shqip Vajzat me kordele të kuqe
Vendi i prodhimit Tiranë
Shqipëri
Viti i prodhimit 1978
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 87:49
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Gëzim Erebara
Skenari Luan Rama
Gëzim Erebara
Muzika e filmit Aleksandër Lalo
Kameramani Faruk Basha
Drejtori artistik Josif Kromidha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Marjeta Ljarja + Ilo
Anisa Markarian
Vangjel Heba
Tinka Kurti
Aktorët tjerë
Drita Pelingu
Shpresa Bërdëllima
Dhimitra Plasari
Teuta Keçi

Vajzat me kordele të kuqe është një film shqiptar i vitit 1978 me regji nga Gëzim Erebara.

Përmbajtja e filmit

Redakto

Filmi ka në qendër aktivitetin e Jetës një vajzë e re nxënëse në shkollën e vajzave. Jeta është anëtare e grupit ilegal dhe ngre në shkollën e saj grupin e të rejave antifashiste. Gjatë një feste mësuesit fashistë duan të detyrojnë nxënësit të këndojnë himnin fashist gjë që çon në një nga demonstratat më të mëdha në kryeqytet gjatë së cilës Ne kete Jeta arrestohet dhe me pas ekzekutohet.

Aktorët në role

Redakto

në episode

Redakto

Referime

Redakto