Hape menynë kryesore

Dolenckë, (maqedonisht: Доленци/Dolenci) ёshtё fshat nё komunën e Manastirit, Maqedoni.

Dolencka
Доленци
Fshat
noform
Xhamia e Dolenckës
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Pellagonia
Komuna Manastir
Krahina etnografike/gjeografike Fushë e Manastirit
Popullsia 265 banorë (2002)


DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002 fshati kishte 265 banorë nga të cilët 212 ishin Shqiptarë, 51 Maqedonas, 1 Boshnjak dhe 1 tjetër.