Fudbalski klub Trepča (serbisht: Фудбалски клуб Трепча) i njohur zakonisht si Trepça (Трепча Trepča), është një klub futbolli serb me seli në Mitrovicën e Veriut, në Veri të Kosovës.[1][2] Pavarësisht se ndodhet në Kosovë, klubi luan në sistemin e ligës serbe të futbollit, aktualisht në Ligën e tretë Serbe Perëndimore. Klubi u themelua në vitin 1932.

Pas luftës së Kosovës, shumë nga lojtarët shqiptarë të Kosovës u larguan nga klubi serb FK Trepča dhe vendosën të themelojnë klubin e tyre, i cili u krye në vitin 1999. Klubi shqiptar mori emrin KF Trepça, emri shqip për FK Trepča, kështu që në qytet kishte dy klube me pothuajse të njëjtin emër. Në vitin 2010, FK Trepça serbe u bashkua me klubin lokal serb FK Partizan Kosovska Mitrovica dhe u integrua me të.

Emri Redakto

Klubi u emërua sipas ish minierave të Trepçës, të cilat ndodhen në veri-lindje të Mitrovicës së Kosovës. Fillimisht njihej si FK Rudar Kosovska Mitrovica deri në vitin 1962 kur u emërua FK Trepča.

Historia Redakto

FK Trepça është themeluar në vitin 1932.

Për shkak të pasojave të luftës së Kosovës, në vitin 1999, lojtarët serbë të Kosovës vendosën të largohen nga KF Trepça dhe themeluan klubin e tyre. Klubi shqiptar mori emrin KF Trepça, emri shqip për FK Trepça, kështu që në qytet kishte dy klube me pothuajse të njëjtin emër.

Në sezonin 2001–02 ata përfunduan në fund të Ligës Serbe Morava dhe ranë nga liga.[3] Në sezonin 2003–04 ata luajtën në 1/16 finalet e Kupës së Serbisë dhe Malit të Zi.[4] Në sezonin 2004–05 FK Trepça luante në nivelin e katërt serb, zona Šumadijska, dhe përfundoi në vendin e 15-të. Ndeshjet i kanë luajtur në Zubin Potok.[5] Në sezonin 2006–07 ata luajtën përsëri në zonën e Šumadija duke përfunduar në vendin e 10-të. [6]

FK Trepça arriti në raundin paraeliminar të Kupës së Serbisë 2011–12. Ata e luajtën pas fitores në grupin kualifikues të Kosovës dhe Metohisë.[7]

Në prill 2013, Trepça mori pjesë në një ndeshje miqësore kundër klubit të nivelit të lartë serb Partizan në Beograd, i cili simbolizonte solidaritetin me serbët nga Kosova, të cilin Trepça e humbi ngushtë me rezultatin 2–3. [1] Të dy golat për Trepçën i shënoi Perica Iliq. Një vit më vonë, ata luajtën gjithashtu një ndeshje miqësore me të njëjtin karakter kundër klubit tjetër të lartë serb Red Star Beograd, të cilin e humbën me rezultat 0–3.

Stadiumi Redakto

Nga viti 1990 e deri më sot, klubi nuk ka stadium të vetin.

Pas luftës në vitin 1999, qyteti u nda në një pjesë jugore me pothuajse ekskluzivisht shqiptarë të Kosovës dhe një pjesë veriore me popullsi joshqiptare ose kryesisht serbe.

Stadiumi Trepça ndodhet në pjesën jugore të qytetit, kështu që FK Trepça nuk ka mundësi t'i luajë ndeshjet e saj në shtëpi në stadiumin e tyre vendas. [8] Aktualisht, vetëm skuadrat shqiptare luajnë në stadiumin e Trepçës, duke përfshirë edhe KF Trepça të themeluar në vitin 1999, të cilët e kanë stadiumin praktikisht të aneksuar dhe përfundimisht të riemërtuar. Stadiumi i Trepçës nga popullata shqiptare e Kosovës tani quhet Olympik Stadiumi Adem Jashari, sipas Adem Jasharit, ish-udhëheqës i organizatës ushtarake shqiptare UÇK, por popullata joshqiptare ende e quan Stadion Trepça. Për shkak të situatës aktuale të vështirë politike, Trepça i luan ndeshjet e saj në shtëpi afër Zveçanit, në stadiumin Zveçan 3.500 vendësh.

Ngjyrat e klubit Redakto

Ngjyrat e klubit janë jeshilja dhe e zeza, të cilat janë përfshirë edhe në stemën e qytetit, si dhe kanë qenë ngjyrat para bashkimit dhe integrimit të Partizanit të Mitrovicës. Ngjyra e klubit të Partizanit të Beogradit i përkiste edhe kuqeblu. Kështu, fanellat si mysafirePartizanit të Mitrovicës, të veshura me këto ngjyra ishin ngjyrat kryesore të flamurit serb. Kështu ishte edhe te Partizani i Beogradit.

Ndeshjet ndërkombëtare Redakto

Klubi ka luajtur tre ndeshje ndërkombëtare në 1977/78:

Shih edhe Redakto

Referime Redakto