Festivali Evropian i Këngës 2000 ishte edicioni i 45-të i Festivalit Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Stokholm, Suedi, pas fitores së Charlotte Nilssonkonkursin e vitit 1999Jeruzalem, Izrael me këngën "Take Me to Your Heaven". Festivali u mbajt më 13 maj 2000 në Globe Arena. Ishte hera e parë që nga viti 1996 që konkursi u mbajt në Evropën kontinentale. Konkursi ishte i dyti që u mbajt në Stokholm, dhe i katërti i mbajtur në Suedi. Prezantuesit ishin Kattis Ahlström dhe Anders Lundin.

Festivali Evropian i Këngës 2000
Datat
Finalja13 maj 2000
Pritës
VendiGlobe Arena
Stokholm, Suedi
Prezantues
KryetarMarius Bratten
Mbikëqyrës ekzekutivChristine Marchal-Ortiz
Producent ekzekutivSvante Stockselius
Transmetuesi pritësSveriges Television (SVT)
Akti interval"Once Upon a Time Europe Was Covered With Ice" film
Faqja zyrtarehttps://eurovision.tv/event/stockholm-2000
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve24
Shtetet debutueseFlag of Letonia Letonia
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëAsnjë
Kënga fituese

E preferuara në konkursin e këtij viti ishte Estonia, e cila ishte gjithashtu e preferuara e fansave dhe e vlerësuar nga shtypi. Sidoqoftë, kur hynë rezultatet e votimit, Danimarka menjëherë mori kontrollin e tabelës së rezultatit, duke u mposhtur Rusia në vendin e dytë dhe Letonia në vendin e 3-të. Sllovakia, Greqia dhe Hungaria vendosën të mos konkurrojnë për arsye financiare. Vendet me pesë rezultatet mesatare më të ulëta gjatë pesë garave të mëparshme që kishin marrë pjesë më 1999, Bosnja dhe Hercegovina, Lituania, Polonia, Portugalia dhe Sllovenia u përjashtuan që do të thotë se pesë vende mund të kthehen. Këto vende ishin: Finlanda, Maqedonia e Veriut, Rumania, Rusia dhe Zvicra. Letonia gjithashtu u bashkua me konkursin si vendi i vetëm që debutoi.

Vendndodhja Redakto

 
Globe Arena, Stokholm - vendi pritës i konkursit 2000.

SVT njoftoi më 7 korrik 1999 se konkursi do të pritej nga Globe Arena në Stokholm. Kandidatët e tjerë të mundshëm kanë qenë Skandinavium në Gothenburg dhe Malmömässan në Malmö. Ata më parë kishin organizuar konkursin e këngëve në Eurovision 1985 dhe 1992 përkatësisht. Globe u tha se u zgjodh sepse Stokholmi nuk e kishte pritur konkursin që nga viti 1975 dhe se do të ishte disi më e lirë se opsionet e tjera.[1]

Formati Redakto

Dizajni Redakto

Programi i dizajnit grafik për konkursin e këtij viti u zhvillua nga Stockholm Design Lab dhe ishte përqendruar rreth një simbol të stilizuar të gojës. Iu dha çmimi Excellent Swedish Design më vonë atë vit.[2] Butësia e gojës ishte në kontrast me një lloj tipi pikant, të bërë posaçërisht për konkursin. Gjatë secilës shfaqje, një version i shtrembëruar i flamurit të secilit vend performues do të tregohej brenda gojës ngjitur me skenën.

Rezultatet Redakto

Shorti për rendin u zhvillua më 21 nëntor 1999.[3]

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha[4] Vendi Pikë
01   Izraeli PingPong "Sameach" (שמח) Hebraisht 22 7
02   Holanda Linda Wagenmakers "No Goodbyes" Anglisht 13 40
03   Britania e Madhe Nicki French "Don't Play That Song Again" Anglisht 16 28
04   Estonia Ines "Once in a Lifetime" Anglisht 4 98
05   Franca Sofia Mestari "On aura le ciel" Frëngjisht 23 5
06   Rumania Taxi "The Moon" Anglisht 17 25
07   Malta Claudette Pace "Desire" Anglisht 8 73
08   Norvegjia Charmed "My Heart Goes Boom" Anglisht 11 57
09   Rusia Alsou "Solo" Anglisht 2 155
10   Belgjika Nathalie Sorce "Envie de vivre" Frëngjisht 24 2
11   Qiproja Voice "Nomiza" (Νόμιζα) Greqisht, italisht 21 8
12   Islanda August & Telma "Tell Me!" Anglisht 12 45
13   Spanja Serafín Zubiri "Colgado de un sueño" Spanjisht 18 18
14   Danimarka Olsen Brothers "Fly on the Wings of Love" Anglisht 1 195
15   Gjermania Stefan Raab "Wadde hadde dudde da?" Gjermanisht, anglisht 5 96
16   Zvicra Jane Bogaert "La vita cos'è?" Italisht 20 14
17   Kroacia Goran Karan "Kad zaspu anđeli" Kroatisht 9 70
18   Suedia Roger Pontare "When Spirits Are Calling My Name" Anglisht 7 88
19   Maqedonia e Veriut XXL "100% te ljubam" (100% те љубам) Maqedonisht, anglisht 15 29
20   Finlanda Nina Åström "A Little Bit" Anglisht 18 18
21   Letonia Brainstorm "My Star" Anglisht 3 136
22   Turqia Pınar Ayhan & The SOS "Yorgunum Anla" Turqisht, anglisht 10 59
23   Irlanda Eamonn Toal "Millennium of Love" Anglisht 6 92
24   Austria The Rounder Girls "All to You" Anglisht 14 34

Referime Redakto

  1. ^ Sveriges Television (5 korrik 1999). "Eurovision Song Contest 2000 placeras i Stockholm". Press release. Archived from the original on 2003-01-14. https://web.archive.org/web/20030114202804/http://www.svt.se/cgi-bin2/info/pressreleaser.pl?article=931177122&dir=%2Fwww-netscape%2Fns-home%2Fdocs%2Fhela%2Fpress%2F1999-01-01---1999-12-31. 
  2. ^ "Fin form från webbdesign till tofflor". Sydsvenskan (në suedisht). 21 janar 2001. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016.
  3. ^ http://www.myledbury.co.uk/eurovision/pdf/esc2000.pdf
  4. ^ "Eurovision Song Contest 2000" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.

Lidhje të jashtme Redakto