Festivali Evropian i Këngës 1999

Festivali Evropian i Këngës 1999 ishte edicioni i 44 i Festivalit vjetor Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Jeruzalem, Izrael, pas fitores së Dana Internationalkonkursin e vitit 1998Birmingham, Mbretëria e Bashkuar me këngën "Diva". Kjo ishte fitorja e tretë e Izraelit në konkurs (pas 1978 dhe 1979), dhe hera e dytë që organizoi këtë ngjarje (pas 1979).

Festivali Evropian i Këngës 1999
ESC 1999 Map.svg
Datat
Finalja29 maj 1999
Pritës
VendiUssishkin Auditorium at the
International Convention Center
Jeruzalem, Izrael
Prezantues
  • Dafna Dekel
  • Yigal Ravid
  • Sigal Shachmon
KryetarHagai Mautner
Mbikëqyrës ekzekutivChristine Marchal-Ortiz
Producent ekzekutivAmnon Barkai
Transmetuesi pritësIsrael Broadcasting Authority (IBA)
Akti hapësAnimim digjital "From Birmingham to Jerusalem" i shndërruar në një film për Jeruzalemin
Akti interval"Freedom Calling", me këngën "Free" performuar si përzierje me një version të lutjeve tradicionale për liri, "Dror Yikra" nga Dana International
Akti reprizëTë gjithë pjesëmarrësit performuan versionin anglisht të "Hallelujah" në nder të viktimave të Luftës së Ballkanit
Faqja zyrtarehttps://eurovision.tv/event/jerusalem-1999
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve23
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëAsnjë
Kënga fituese
  • Flag of Suedia Suedia
  • "Take Me to Your Heaven"

Fitues i Konkursit ishte Charlotte Nilsson, duke përfaqësuar Suedinë me "Take Me to Your Heaven", e cila shënoi 163 pikë. Kjo ishte fitorja e katërt e Suedisë në Konkurs dhe e dyta në vitet 1990 (pas fitores së Carola për Suedinë në 1991).

VendndodhjaRedakto

 
Qendra Ndërkombëtare e Konventave, Jeruzalem - vendi pritës i konkursit të vitit 1999.

Në vazhdën e konkursit, shumë spekuluan se ai nuk do të mbahej në Izrael, por do të transferohej në Maltë ose do të qëndronte në Mbretërinë e Bashkuar (vendet që përfunduan 3 vendet e para të Konkursit të vitit 1998). Kjo erdhi pasi shqetësimet e mëdha për financimin e ngjarjes nga qeveria izraelite u shfaqën, së bashku me kundërshtimin e hebrenjve ortodoksë se ata do të përpiqeshin të ndalonin konkursin për të ardhur në Izrael pasi Dana International fitoi Konkursin e vitit të kaluar. Sidoqoftë, kjo nuk siguroi asnjë pengesë për IBA-në ose ekipin organizativ të ngjarjes dhe Auditoriumi Ussishkin në Qendrën Ndërkombëtare të Konventave në Jeruzalem u zgjodh si vendi i konkursit të 44-t.[1]

RezultatetRedakto

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha[2] Vendi Pikë
01   Lituania Aistė "Strazdas" Samogitianisht 20 13
02   Belgjika Vanessa Chinitor "Like the Wind" Anglisht 12 38
03   Spanja Lydia "No quiero escuchar" Spanjisht 23 1
04   Kroacia Doris Dragović "Marija Magdalena" Kroatisht 4 118
05   Britania e Madhe Precious "Say It Again" Anglisht 12 38
06   Sllovenia Darja Švajger "For a Thousand Years" Anglisht 11 50
07   Turqia Tuğba Önal & Grup Mistik "Dön Artık" Turqisht 16 21
08   Norvegjia Stig Van Eijk "Living My Life Without You" Anglisht 14 35
09   Danimarka Trine Jepsen & Michael Teschl "This Time I Mean It" Anglisht 8 71
10   Franca Nayah "Je veux donner ma voix" Frëngjisht 19 14
11   Holanda Marlayne "One Good Reason" Anglisht 8 71
12   Polonia Mietek Szcześniak "Przytul mnie mocno" Polonisht 18 17
13   Islanda Selma "All Out of Luck" Anglisht 2 146
14   Qiproja Marlain "Tha'nai Erotas" (Θα'ναι έρωτας) Greqisht 22 2
15   Suedia Charlotte Nilsson "Take Me to Your Heaven" Anglisht 1 163
16   Portugalia Rui Bandeira "Como tudo começou" Portugalisht 21 12
17   Irlanda The Mullans "When You Need Me" Anglisht 17 18
18   Austria Bobbie Singer "Reflection" Anglisht 10 65
19   Izraeli Eden "Yom Huledet (Happy Birthday)" (יום הולדת) Anglisht, hebraisht 5 93
20   Malta Times Three "Believe 'n Peace" Anglisht 15 32
21   Gjermania Sürpriz "Reise nach Jerusalem – Kudüs'e seyahat" Gjermanisht, turqisht,

anglisht, hebraisht
3 140
22   Bosnja dhe Hercegovina Dino & Béatrice "Putnici" Boshnjakisht, frëngjisht 7 86
23   Estonia Evelin Samuel & Camille "Diamond of Night" Anglisht 6 90

ReferimeRedakto

  1. ^ O'Connor, John Kennedy (2007). The Eurovision Song Contest: The Official History (në anglisht). UK: Carlton Books. fq. 156–159. ISBN 978-1-84442-994-3.
  2. ^ "Eurovision Song Contest 1999" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.

Lidhje të jashtmeRedakto