Festivali Evropian i Këngës 1991

Festivali Evropian i Këngës 1991 ishte edicioni i 36-të i Festivalit Evropian të Këngës dhe u mbajt më 4 maj 1991 në Romë. Për shkak të Luftës së Gjirit dhe tensioneve në rritje në Jugosllavi, RAI vendosi të zhvendosë garën nga SanremoRomë, e cila u perceptua të ishte më e sigurt.[1]

Festivali Evropian i Këngës 1991
ESC 1991 Map.svg
Datat
Finalja 4 maj 1991
Pritës
Vendi Studio 15 di Cinecittà
Romë, Itali
Prezantues Gigliola Cinquetti
Toto Cutugno
Kryetar Riccardo Donna
Mbikëqyrës ekzekutiv Frank Naef
Producent ekzekutiv Silvia Salvetti
Transmetuesi pritës Radiotelevisione Italiana (RAI)
Akti hapës Sara Carlson duke performuar "Celebration" me rune nga Roma e Lashtë; Toto Cutugno duke performuar "Insieme: 1992" dhe Gigliola Cinquetti duke performuar "Non ho l'età"
Akti interval Arturo Brachetti
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve 22
Shtetet debutuese Asnjë
Shtetet që kthehen Flag of Malta Malta
Shtetet që nuk kthehen Flag of the Netherlands Holanda
Votimi
Sistemi i votimit Secili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikë Flag of Austria Austria
Kënga fituese Flag of Suedia Suedia
"Fångad av en stormvind"

Kjo ishte ngjarja e fundit në të cilën mori pjesë Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë. Konkursi i vitit 1992 pa pjesëmarrjen e Republikës Federale të Jugosllavisë (e përbërë vetëm nga Serbia dhe Mali i Zi). Ishte gjithashtu hera e parë që Gjermania u përfaqësua në formën e tyre të ribashkuar që kur Gjermania Lindore u bashkua me Gjermaninë Perëndimore nga ribashkimi gjerman.

Carola ishte fituese e këtij Konkursi me këngën "Fångad av en stormvind". Kjo ishte fitorja e tretë për Suedinë, pas 1974 dhe 1984. Kishte një barazim midis Carola dhe Amina të Francës, pasi të dy kishin marrë 146 pikë. Kjo bëri të domosdoshme një 'numërim prapa', një masë e thyerjes së barazimit të futur pas barazimit famëkeq me katër drejtime në 1969 . Si Suedia ashtu edhe Franca kishin marrë katër sete me nga 12 pikë, por Suedia kishte marrë pesë sete me 10 pikë nga dy të Francës, kështu që Carola u shpall fituese. Në ditët e sotme, rregullat përcaktojnë që vendi që ka më shumë pikë të më shumë vendeve fiton Eurovision, prandaj Franca do të kishte fituar konkursin (Francë 18/22 vs. Suedi 17/22 votat e vendeve).

VendndodhjaRedakto

 
Cinecittà, Romë - vendi pritës i konkursit të vitit 1991.

Gara fillimisht ishte planifikuar të mbahej në Teatro Ariston në Sanremo, ku zhvillohet Festivali i Muzikës Sanremo çdo vit. Ishte që organizatorët të nderonin festivalin italian që frymëzoi krijimin e Festivalit Evropian të Këngës. Por pas pushtimit të Kuvajtit nga Iraku dhe shpërthimit të Luftës së Gjirit, transmetuesi nikoqir RAI vendosi në janar 1991, për të garantuar më mirë sigurinë e delegacioneve të huaja, do ta transferonte garën në Romë. Kjo shkaktoi probleme serioze organizative dhe vonesa.

RezultatetRedakto

Rendi Shteti Artist Kënga Gjuha[2][3] Vendi Pikë
01   Jugosllavia Baby Doll "Brazil" (Бразил) Serbokroatisht 21 1
02   Islanda Stefán & Eyfi "Nína" Islandisht 15 26
03   Malta Georgina & Paul Giordimaina "Could It Be" Anglisht 6 106
04   Greqia Sophia Vossou "I anixi" (Η άνοιξη) Greqisht 13 36
05   Zvicra Sandra Simó "Canzone per te" Italisht 5 118
06   Austria Thomas Forstner "Venedig im Regen" Gjermanisht 22 0
07   Luksemburgu Sarah Bray "Un baiser volé" Frëngjisht 14 29
08   Suedia Carola "Fångad av en stormvind" Suedisht 1 146
09   Franca Amina "C'est le dernier qui a parlé qui a raison" Frëngjisht 2 146
10   Turqia İzel Çeliköz, Reyhan Karaca & Can Uğurluer "İki Dakika" Turqisht 12 44
11   Irlanda Kim Jackson "Could It Be That I'm In Love" Anglisht 10 47
12   Portugalia Dulce Pontes "Lusitana paixão" Portugalisht 8 62
13   Danimarka Anders Frandsen "Lige der hvor hjertet slår" Danisht 19 8
14   Norvegjia Just 4 Fun "Mrs. Thompson" Norvegjisht 17 14
15   Izraeli Duo Datz "Kan" (כאן) Hebraisht 3 139
16   Finlanda Kaija Kärkinen "Hullu yö" Finlandisht 20 6
17   Gjermania Atlantis 2000 "Dieser Traum darf niemals sterben" Gjermanisht 18 10
18   Belgjika Clouseau "Geef het op" Holandisht 16 23
19   Spanja Sergio Dalma "Bailar pegados" Spanjisht 4 119
20   Britania e Madhe Samantha Janus "A Message to Your Heart" Anglisht 10 47
21   Qiproja Elena Patroklou "SOS" Greqisht 9 60
22   Italia Peppino di Capri "Comme è ddoce 'o mare" Neapolitanisht 7 89

ReferimeRedakto

  1. ^ West, Chris (2017). Eurovision!: A History of Modern Europe Through the World's Greatest Song Contest (në anglisht). Melville House UK. f. 112. ISBN 1911545558.
  2. ^ "Eurovision Song Contest 1991" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 1991". 4Lyrics.eu (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto