Festivali Evropian i Këngës 2001

Festivali Evropian i Këngës 2001 ishte edicioni i 46-të i Festivalit Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Kopenhagë, Danimarkë, pas fitores së Vëllezërve Olsen në konkursin e vitit 2000Stokholm, Suedi me këngën "Fly on the Wings of Love". Pritja shënoi për herë të dytë konkursin në tokën daneze, pas konkursit të vitit 1964 - 37 vjet më parë. 23 vende morën pjesë në konkurs, i cili u mbajt më 12 maj 2001. Vendi pritës ishte Parken Stadium - vendi më i madh për të pritur ndonjëherë konkursin deri në vitin 2019. Një total prej 35,000 spektatorësh panë shfaqjen drejtpërdrejt brenda stadiumit, duke thyer rekordin e 16,000 të mbajtur nga Suedia e vitit të kaluar.[1]

Festivali Evropian i Këngës 2001
ESC 2001 Map.svg
Datat
Finalja 12 maj 2001
Pritës
Vendi Parken Stadium
Kopenhagë, Danimarkë
Prezantues
  • Natasja Crone Back
  • Søren Pilmark
Kryetar Jan Frifelt
Mbikëqyrës ekzekutiv Christine Marchal-Ortiz
Producent ekzekutiv Jørgen Ramskov
Transmetuesi pritës Denmarks Radio (DR)
Akti hapës "Fly on the Wings of Love" dhe "Walk Right Back" performuar nga Olsen Brothers
Akti interval Përzierje e hiteve të grupit Aqua performuar nga Aqua dhe Safri Duo
Faqja zyrtare https://eurovision.tv/event/copenhagen-2001
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve 23
Shtetet debutuese Asnjë
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimit Secili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikë Asnjë
Kënga fituese

Dave Benton, i cili lindi dhe u rrit në Aruba, ishte personi i parë me ngjyrë dhe, në moshën 50 vjeç e 101 ditë, garuesi më i vjetër në atë kohë për të fituar konkursin. Për më tepër, kjo ishte fitorja e parë për një nga shtetet e Baltikut dhe një nga ish republikat Sovjetike.

VendndodhjaRedakto

 
Parken Stadium, Kopenhagë - vendi pritës i konkursit të vitit 2001.

Kopenhaga, kryeqyteti i Danimarkës ishte qyteti pritës për edicionin e 46-të të Eurovision. Zgjedhja për vendin e garës ishte Parken Stadium, një stadium futbolli në rrethin Indre Østerbro të Kopenhagës, Danimarkë, e ndërtuar nga 1990-1992.

FormatiRedakto

Logoja e Festivalit Evropian të Këngës 2001 ishte bërë nga katër rrathë, të vendosur në formën e një zemre. Të katër rrathët ishin gjithashtu të pranishëm në hartimin e skenës, me ndërtimin e dritës të bërë nga të katër unazat e njëjta.[2]

RezultatetRedakto

Shtetet me shkronja të trasha u lejuan të garojnë në Festivalin Evropian të Këngës 2002.

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha[3] Vendi Pikë
01   Holanda Michelle "Out on My Own" Anglisht 18 16
02   Islanda Two Tricky "Angel" Anglisht 22 3
03   Bosnja dhe Hercegovina Nino Pršeš "Hano" Boshnjakisht, anglisht 14 29
04   Norvegjia Haldor Lægreid "On My Own" Anglisht 22 3
05   Izraeli Tal Sondak "En Davar" (אין דבר) Hebraisht 16 25
06   Rusia Mumiy Troll "Lady Alpine Blue" Anglisht 12 37
07   Suedia Friends "Listen to Your Heartbeat" Anglisht 5 100
08   Lituania SKAMP "You Got Style" Anglisht, lituanisht 13 35
09   Letonia Arnis Mednis "Too Much" Anglisht 18 16
10   Kroacia Vanna "Strings of My Heart" Anglisht 10 42
11   Portugalia MTM "Só sei ser feliz assim" Portugalisht 17 18
12   Irlanda Gary O'Shaughnessy "Without Your Love" Anglisht 21 6
13   Spanja David Civera "Dile que la quiero" Spanjisht 6 76
14   Franca Natasha St-Pier "Je n'ai que mon âme" Frëngjisht, anglisht 4 142
15   Turqia Sedat Yüce "Sevgiliye Son" Turqisht, anglisht 11 41
16   Britania e Madhe Lindsay Dracass "No Dream Impossible" Anglisht 15 28
17   Sllovenia Nuša Derenda "Energy" Anglisht 7 70
18   Polonia Piasek "2 Long" Anglisht 20 11
19   Gjermania Michelle "Wer Liebe lebt" Gjermanisht, anglisht 8 66
20   Estonia Tanel Padar, Dave Benton & 2XL "Everybody" Anglisht 1 198
21   Malta Fabrizio Faniello "Another Summer Night" Anglisht 9 48
22   Greqia Antique "(I Would) Die for You" Greqisht, anglisht 3 147
23   Danimarka Rollo & King "Never Ever Let You Go" Anglisht 2 177

ReferimeRedakto

  1. ^ "Eurovision Song Contest 2001" (në anglisht). EBU. Marrë më 14 qershor 2012.
  2. ^ Bakker, Sietse (22 dhjetor 2009). "The end of a decade: Copenhagen 2001" (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 22 dhjetor 2009.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 2001" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.

Lidhje të jashtmeRedakto

55°42′08.89″V 12°34′19.93″L / 55.7024694°V 12.5722028°L / 55.7024694; 12.5722028