Festivali i 30-të i Këngës në RTSH

Festivali i 30-të i Këngës në RTSH
Edicioni 30-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1991
Datat 25, 26, 27, 28 Dhjetor
Prezantues Ema Andrea,Leon Menkshi dhe Rudina Magjistari
Artisti Fitues
Kënga Fituese Jon
              1990 1992              


Parathënie

Redakto

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1] . Njëlloj, janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje

Redakto

Festivali i 30-të i Këngës në RTSH u zhvillua në Tiranë nga data 25 deri 28 Dhjetor të vitit 1991. U prezantua nga Ema Andrea, Leon Menkshi dhe Rudina Magjistari. Si dhe festivali i mëparshëm, u zhvillua në 4 netë. Nata e parë iu kushtua vetëm komplekseve që, me ardhjen e demokracisë, lulëzuan shpejt: 16 komplekse. Nata e dytë dhe e tretë iu kushtua këngëve konkurruese që ishin gjithsej 26: 12 natën e parë, 14 natën e dytë. Natën finale dolen 6 nga komplekset dhe 10 nga këngët konkurruese. Kënga fituese “Jon”, kënduar nga Ardit Gjebrea, kompozuar nga vetë ai dhe me tekst të Zhuliana Jorganxhi e Xhankarlo Milone (arbëresh). U dha edhe një çmim i parë për komplekset që e mori kënga "Endërroj" kënduar nga kompleksi Ritfolk. Është hera e parë që Ardit Gjebrea merr pjesë si kantautor dhe, gjë e rrallë, të tre çmimet e para kanë për autore teksti Zhuliana Jorganxhi. Mbas shume vitesh, që nuk u lejua të këndojë, merr pjesë Nevruz Yzeiri (që nga Festivali i 10-të, 1971).


- Kam shënuar nganjehere vetem mbiemrat e kompozitorëve dhe autorëve të teksteve, sepse nuk i kam të sakta të gjithë. Po kështu ka boshllëqe për autorët dhe këngëtarët (sidomos të komplekseve). Prandaj, kush të ketë mundësi, le t'i plotësojë.

Dhe këtu mbarojnë shënimet e mia. Festivalet që vijnë më pas presin të plotësohen nga ata që i kane mbajtur shënim.


Nata e parë - 25.12.1991

Redakto


NATA E KOMPLEKSEVE
Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Kompleksi /

Grupi Muzikor

1 Na lini të jetojmë Alban Demiri Zhuliana Jorganxhi Tingulli i zjarrtë
2 Jetë Enkelana e Mimoza Shahini
3 Muzika e jetës Estibi
4 Gjithmonë shokë Luan Xhemali Ilir Ibrahimi Shook
5 Ëndërroj Altin Goci Ritfolk
6 Një letër malli Klandestin
7 Trëndafilat tanë Valentin Veizi Pëllumb Kulla Grupi Elva - Fatos Veizi
8 Ëndrrat që për ty i thura Bujar Daci Gëzim Toska Djemtë e detit
9 Jo ti mos vrapo ashtu Virgjil Xhafa Virgjil Xhafa Diellorët
10 Në ç'stacion do të zbresësh Redon Makashi Albana Çuadari Arb
11 Ti s'mund të mbetesh vegimi im Edmond Rrapi Rudina Zhuri Stinët
12 Adhuroj Josif Dhimitri Josif Dhimitri Horizonti blu
13 Ti botë e heshtur Bledar Sejko Dritan Kukeli Megahertz
14 Në këtë natë Altin Naqellari Altin Naqellari Albatros
15 Muzika X
16 Puthja e parë Grupi Arting - Morena Reka

.

Nata e dytë - 26.12.1991

Redakto
KËNGËT KONKURRUESE
Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi
1 Përse kështu Artur Dhamo Donika Xhixha Artur Dhamo

A.Filipi

H. Sadikaj

2 Sa thellë zemrën ma trazove Çikinxhi Çikinxhi Jani Çikinxhi
3 S'ka rëndësi kush thotë më fal Bruno Qerimaj Albana Hajdini Eri Shaqja

Lindita Matja

Dajana Berisha

4 Më s'të besoj Sula Goga Kastriot Ago
5 Zambakë dhe lot Saimir Skënduli Hermon Qilleri Marian Filipi
6 Rock and roll, sa kujtime zgjon Tërkuçi Themeli Mimoza Nazarko

Foel Grillo

Genc Iljazi

7 Prandaj të dua Naim Gjoshi Lasgush Poradeci Hatixhe Lushi
8 Ne studentët Ilir Dangëllia Irma Kurti Grupi i studentëve

dhe Stefi Prifti

9 Vajza dhe Shënmëria Gazmend Mullahi Gaqo Apostoli Eduard Jubani
10 Kosovares që ma prishi gjumin Avni Mula Agim Doçi Gëzim Çela
11 Rozeta Ruzhdi Keraj Alqi Boshnjaku Viktor Tahiraj
12 Na kujtoni Vladimir Kotani Arben Duka

Jorgo Papingji

Mimoza Selimi

Dashnor Diko

Adhurim Demiri

.

Nata e tretë - 27.12.1991

Redakto
KËNGËT KONKURRUESE
Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi
1 Fjalori i zemrës Enver Shëngjergji Agim Shehu Valbona Mema
2 Cili jam tani Agim Rrëza Jorgo Papingji Zija Saraçi
3 Alleluja Dashi Rroqi Etleva Gega
4 Borxhet e mia Gjergj Leka Xhevahir Spahiu Kastriot Tusha
5 Nëse një ditë Tonin Tarnaku Jaho Mefarete Laze

Marian Filipi

6 Ç'është ky det që na ndan Luan Bakiu Koçi Petriti Çlirim Denaj
7 Mirësi Shpëtim Saraçi Zhuljana Jorganxhi Mira Konçi
8 Këmbanat e shpresës Kujtim Laro Zhuljana Jorganxhi Nevruz Yzeiri
9 Mona Liza Spartak Tili Ruzhdi Pulaha Dashamir Metushi
10 Horoskop 92 Pirro Çako Agim Doçi Irma Libohova
11 Diellin dua ta gjej Valentin Veizi Berns Foel Grillo

Anila Qafoku

Pirro Duka

12 Shpresoj David Tukiqi Alqi Bosbnjaku Morena Reka
13 Jon Ardit Gjebrea Zhuljana Jorganxhi

Xhankarlo Milone

Ardit Gjebrea
14 Fat dhe jetë Flamur Shehu Jorgo Papingji Anita Bitri

.

Nata finale - 28.12.1991

Redakto

- Komplekset / Grupet Muzikore

 1. Ëndërroj
 2. Ëndrrat që për ty i thura
 3. Ti botë e heshtur
 4. Adhuroj
 5. Na lini të jetojmë

Çmimi i parë: Ëndërroj - kënduar nga kompleksi "Ritfolk"


- Këngët konkuruese

 1. Na kujtoni
 2. Kosovares qe ma prishi gjumin
 3. Fat dhe jetë
 4. Rozeta
 5. Horoskop 92
 6. Alleluja
 7. Mirësi
 8. Jon
 9. Shpresoj
 10. Këmbanat e shpresës


.

Çmimet

Redakto

Çmimi i parë

Redakto

Çmimi i dytë

Redakto

Çmimi i tretë

Redakto
 • Këmbanat e shpresës - muzika Kujtim Laro, teksti Zhuliana Jorganxhi

Çmimet për Komplekset / Grupet Muzikore

Redakto

Çmimi i parë

Redakto
 • Ëndërroj - Kompleksi / Grupi Ritfolk

Çmimi i dytë

Redakto
 • Adhuroj - Kompleksi / Grupi Horizonti Blu

Çmimi i tretë

Redakto
 • ....

.

Referime

Redakto
 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale