Geneta angolase ose geneta miombo ( Genetta angolensis ) [2] , është një lloji genete, endemike në Afrikën jugore . Ёshtë konsideruar e zakonshme në këtë rajon dhe për këtë arsye renditet si lloji jo i rrezikuarListën e Kuqe të IUCN . [1] Pak dihet për ekologjinë e saj. [3]

Geneta angolase
Genetta angolensis.jpg
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
G. angolensis
Emri binomial
Geneta angolensis
Bocage, 1882
Angolan Genet area.png
Gama e genetës angolase
Sinonimet
 • hintoni Schwarz, 1929
 • mossambica Matschie, 1902

KarakteristikaRedakto

Geneta angolase ka gëzof të gjatë me ngjyrë kafe të lehta, me pika të errëta dhe një linjë të vazhduesh me kreshtë të errët përgjatë shpinës. Gryka dhe gjoksi i saj janë gri të lehta deri në të zezë gri. Ka njolla të vogla në pjesën e përparme dhe të shpatullave. Pikat janë më të shumta dhe pak më të mëdha në anët. Në gjatësinë kokë-trup ajo varion nga 44 në 48 cm. Bishti i saj i gjatë 38 deri 43 cm është i mbështjellë me një majë të errët. Këmbët e saj janë të errëta në pjesën e prapme. [4][5] Ajo ka një fytyrë gri të errët, një surrat të zezë dhe është e bardhë rreth syve dhe gojës. Kreshta e saj në anën e pasme është e gjatë deri në 6 cm . [6] Dallohet nga geneta e zakonshme nga maja e zezë në vend të bishti të bardha. [7]

Mashkulli është më i madh se femra. [8]

Gama dhe habitatiRedakto

Geneta angolase ndodhet në Angola , Republika Demokratike të Kongos , Malavi , Mozambik , Tanzani , Zambia dhe Zimbabve . Ajo jeton në një sërë ambientesh në gamën e tij, përfshirë të dy pyjet lokale dhe fushat miombo . [1] Gjatë anketimit të kamerave dhe anketimeve në transaksione në Tanzani midis 2007 dhe 2012, geneta angolase u regjistrua në veri të Parkut Kombëtar Katavi dhe në Rajonin Rukwa . [9]

KërcënimetRedakto

Geneta angolase nuk konsiderohet e kërcënuar nga ndryshimi i habitatit, por mund të ndikohet negativisht nga trafiku rrugor. [1] Në Tanzani, shëruesit tradicionalë përdorin genetën angolase në praktikat e tyre. [3]

ReferencaRedakto

 1. ^ a b c d Gaubert, P., Fischer, C., Hausser, Y. & Do Linh San, E. (2016). "Genetta angolensis". IUCN: e.T41696A45218468. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41696A45218468.en. Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur parametri i autorëve (link)
 2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genetta angolensis". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd)). Johns Hopkins University Press. f. 554. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Fischer, C. (2013). "Diversity and distribution of small carnivores in a miombo woodland within the Katavi region, Western Tanzania". Small Carnivore Conservation. 48: 60–66. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Gaubert, P.; Taylor, P. J.; Veron, G. (2005). "Integrative taxonomy and phylogenetic systematics of the genets (Carnivora, Viverridae, Genetta): a new classification of the most speciose carnivoran genus in Africa". përmbledhur nga Huber, B. A.; Sinclair, B. J.; Lampe, K.-H. (red.). African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. Proceedings of the 5th International Symposium of Tropical Biology, Museum König, Bonn (PDF). Springer. ff. 371–383. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Foley, C.; Foley, L.; Lobora, A.; De Luca, D.; Msuha, M.; Davenport, T. R.; Durant, S. M. (2014). A Field Guide to the Larger Mammals of Tanzania. Princeton University Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ White, P. (2000). ""Genetta angolensis" Angolan genet". Animal Diversity Web. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kingdon, Jonathan (1997). The Kingdon Field Guide to Africa Mammals. Academic Press. f. 269. ISBN 0-12408355-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Genetta angolensis - Angolan Genet. Distribution". Encyclopedia of Life. Marrë më 26 tetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Fischer, C., Tagand, R. and Hausser, Y. (2013). Diversity and distribution of small carnivores in a miombo woodland within the Katavi region, Western Tanzania. Small Carnivore Conservation 48: 60–66.