Harri Holkeri i lindur në vitin 1937Oripää, Finlandë është një politikan finlandez që ka pasur postet: Kryeministër i Finlandës 1987-1991 dhe kryeadministrator i Kosovës (PSSP), emëruar nga sekretari gjeneral i OKB-së Kofi Annan, periudha: 2003- maj 2004.[1][2][3]

Rezoluta 1244
Kosova

Dha dorëheqje si kryeadministrator i Kosovës në maj 2004. Këtë ai e arsyetoi me gjendjen e tij shëndetësore, edhe pse besohet që kritikat që UNMIK-u mori pas trazirave të marsit 2004 ishin shkaku kryesor i dorëheqjes së tij.

Referime

Redakto
  1. ^ "Harri Holkeri on kuollut". MTV3 (në finlandisht). 2011-08-07. Marrë më 2011-08-07.
  2. ^ "Ministerikortisto". Valtioneuvosto. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ "What Where When – Citizen's Yearbook"/Mitä Missä Milloin – Kansalaisen vuosikirja, editions 1971, 1972, 1973, 1976, 1977, 1979, 1980; Otava Publications Ltd., Helsinki, Finlandë)

Lidhje të jashtme

Redakto


  Kryeadministratorët (PSSP) e Kosovës

Bernard Kouchner | Hans Haekkerup | Michael Steiner | Harri Holkeri | Søren Jessen-Petersen | Joachim Rüecker