Harri Poter

personazhi kryesor i serisë "Harry Potter"

Harri Xhejms Poter është protagonisti titullar i serisë Harry Potter i shkrimtares angleze J. K. Rowling. Pjesa më e madhe e fabulës së librave përfshin shtatë vjet në jetën e jetimit Harri, i cili, në ditëlindjen e njëmbëdhjetë, mëson se është një magjistar. Kështu, ai ndjek Shkollën e Magjisë dhe të Shtrigërisë Hoguorts për të ushtruar magjinë, nën drejtimin e drejtorit Albus Urtimori dhe profesorëve të tjerë të shkollës së bashku me miqtë e tij më të mirë Ron Uezli dhe Hermionë Grenxhër. Harri zbulon gjithashu se ai është tashmë i famshëm në të gjithë komunitetin magjik të romanit, dhe se fati i tij është i lidhur me atë të Lord Fluronvdekjes - magjistari më i errët i të gjitha kohëve dhe vrasësi i prindërve të tij, Lili dhe Xhejms. Seritë e filmave dhe të librave rrotullohen rreth luftës së Harrit për t'u përshtatur në botën e magjistarëve dhe për ta mposhtur Fluronvdekjen. Harri konsiderohet figurë fiktive dhe është përshkruar nga shumë kritikë, lexues dhe audiencë si një nga personazhet më të mëdhenj letrarë dhe filmikë të të gjitha kohërave.

Harri Poter
Personazh nga Harry Potter
Paraqitja e parëHarry Potter dhe Guri Filozofal (1997)
Paraqitja e funditHarry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes (2007)
Krijuar ngaJ. K. Rowling
Luajtur ngaDaniel Radcliffe
ShtëpiaGrifarti
Informacione
Pseudonimi(et)Djali që i Shpëtoi Vdekjes
I Zgjedhuri
FamiljaXhejms Poter (babai)
Lili Poter (nëna)
Bashkshortja(et)Xhini Uezli
FëmijëtXhejms Sirius Poter (bir)
Albus Severus Poter (bir)
Lili Luna Poter (bijë)
LidhjetPetunia Dërsli (teze)
Vernon Dërsli (xhaxha)
Dadli Dërsli (kushëri)
Lindur31 korrik 1980

Koncepti dhe krijimi

Redakto

Sipas Rowling, ideja për krijimin e librave dhe personazhit, prej të cilit librat morën emrin, i erdhi derisa po priste një tren prej Mançesterit, Angli për në Londër më 1990. Ajo tha se ideja për "djalin e thatë, me flokë të zinj që mbante syze e që nuk e dinte që ishte një magjistar u bë gjithmonë e më real për mua".[1] Derisa po zhvillonte idetë për librin e saj, vendosi ta bënte Harrin një jetim, i cili vijon mësimet në një shkollë të quajtur Hoguorts. Në një intervistë për gazetën "The Guardian", më 1999, ajo shpjegoi: "Harri duhej të ishte jetim, që të jetë i lirë, pa frikën se po i poshtërson dhe zhgënjen prindërit e tij. Hoguortsi duhet të jetë shkollë me fjetore, pasi gjysma e ngjarjeve ndodhin natën. Pastaj është siguria. Të kesh fëmijë tëndin do të thotë të jesh në dijeni se fëmijët, mbi të gjitha duan siguri dhe këtë gjë, Harrit ia ofron Hoguortsi.[2]

Vdekja e nënës së saj më 30 dhjetor 1990 e frymëzoi Rowling ta shkruante Harrin si një djalë i dëshpëruar për prindërit e tij të vdekur, ankthi i tij u bë "shumë më i thellë, shumë më i vërtetë" sesa në hartimet e mëparshme, sepse ajo lidhej me të vetë. Në një intervistë të vitit 2000 me The Guardian, Rowling vërtetoi gjithashtu se personazhi i Wart në romanin e T. H. White, The Once and Future King është "paraardhësi shpirtëror i Harrit".[3] Më në fund, ajo vendosi datën e lindjes së Harrit më 31 korrik, e njëjtë me atë të saj. Sidoqoftë, ajo pohoi se Harri nuk bazohej drejtpërdrejt në asnjë person të jetës reale: "ai doli vetëm nga një pjesë e imja".[4]

Rowling gjithashtu ka pohuar se Harri është një model i përshtatshëm i roleve nga jeta reale për fëmijët. "Avantazhi i një heroi ose heroine fiktive është se ju mund t'i njihni ata më mirë sesa mund të njihni një hero të gjallë, shumë prej të cilëve nuk do të takonit kurrë [...] nëse njerëzit pëlqejnë Harrin dhe identifikohen me të, unë jam e kënaqur, sepse unë mendoj se ai është shumë i pëlqyeshëm."[5]

Librat Harry Potter

Redakto

Harry Potter dhe Guri Filozofal

Redakto

Harri, së pari shfaqet në Harry Potter dhe Guri Filozofal. Duke filluar nga viti 1981, kur Harri ishte vetëm një vjeç, prindërit e tij, Xhejms dhe Lili, u vranë nga magjistari më i fuqishëm, Lord Fluronvdekja (i quajtur më pas "Ti-E-Di-Kushi" dhe "Ai-Që-S'duhet-Përmendur" nga ata shumë paragjykues për të përdorur emrin e tij aktual). Ai u përpoq ta vriste Harrin gjithashtu, por ishte i pasuksesshëm dhe la vetëm një vragë në formë rrufeje në ballin e Harrit. Trupi i Fluronvdekjes u shkatërrua, por jo edhe shpirti i tij. Harri më vonë mëson se arsyeja pse mbijetoi ishte sepse nëna e tij sakrifikoi veten për të, dhe dashuria e saj ishte diçka që Fluronvdekja nuk mund ta shkatërronte.

Sipas Rowling, duke e dhënë këtë histori, prapa ishte një çështje e planifikimit të kundërt: "Ideja themelore [është që] Harri... nuk e dinte që ai ishte një magjistar... dhe kështu që unë pastaj punoja prapa nga ai pozicion për të zbuluar se si mund të ishte kjo, që ai nuk do ta dinte se çfarë ishte... Kjo... Kur ishte një vjeç, magjistari më i keq për qindra e qindra vjet u përpoq ta vriste. Ai vrau prindërit e Harrit dhe pastaj u përpoq ta vriste Harrin, u përpoq ta mallkonte atë.... Harri duhet ta zbulojë, para se ne ta zbulojmë. Dhe për ndonjë arsye misterioze, mallkimi nuk funksionoi mbi Harrin. Kështu që ai ka mbetur me këtë vragën në formë rrufeje në ballin e tij, dhe mallkimi u tërhoq mbrapsht mbi magjistarin që fshihet qysh atëherë."[6]

Si rezultat, Harri është shkruar si një jetim që jeton me familjen e tij të vetme të mbetur, Dërslit, të cilët janë neglizhues dhe abuzivë. Në ditëlindjen e tij të njëmbëdhjetë më 1991, Harri mëson se ai është një magjistar kur Rubeus Hagrid arrin t'i tregojë atij se ai do të marrë pjesë në Shkollën e Magjisë dhe Shtrigërisë Hogwarts. Atje ai mëson për botën e magjistarëve, prindërit e tij dhe lidhjen e tij me Zotërinë e Errët. Kur ai renditet në Shtëpinë e Grifartit, ai krijon miqësi shumë shpejt me shokët e klasës Ronald Uezli dhe Hermionë Grenxhër, gjen ndihmë te profesoresha e tij Minerva MekGur dhe drejtori Albus Urtimori dhe prish përpjekjen e Fluronvdekjes për ta vjedhur Gurin Filozofal. Ai formon gjithashtu një rivalitet me personazhin Drako Mallfoi, një shok klase nga një familje magjistare gjakpastër, dhe me mësuesin e ftohtë, profesor i Shurupeve, Severus Pitoni, mentori i Drakos dhe kreu i Shtëpisë së Gjarpërblertit. Të dy grindjet vazhdojnë gjatë gjithë serisë dhe vendosen në fundin e serisë. Në një intervistë të vitit 1999, Rowling deklaroi se Drako është i bazuar në disa ngacmues të kopshtit prototip, në të cilët ajo kishte hasur dhe Pitoni mbi një mësues sadist të saj që abuzonte me pushtetin e tij.[7]

Rowling ka deklaruar se kapitulli "Pasqyra e Dëshirave" në Harry Potter dhe Guri Filozofal është i preferuari i saj; pasqyra reflekton dëshirën më të thellë të Harrit, domethënë për të parë prindërit dhe familjen e tij të vdekur. Skena e saj e preferuar qesharake është kur Harri pa dashje liron një Boa Constructor nga kopshti zoologjik para Dërslive të tmerruar.

Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave

Redakto

Në librin e dytë, Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave, Rowling hedh Harrin kundër Tom Ridllit, "kujtesën" e Lord Fluronvdekjes brenda një ditari sekret i cili ka poseduar motrën më të vogël të Ronit Xhinin. Kur studentët me gjak Babanacësh papritmas po ngrihen, shumë dyshojnë se Harri mund të jetë pas sulmeve, duke e tjetërsuar më tej atë nga bashkëmoshatarët e tij. Për më tepër, Harri fillon të dyshojë në dinjitetin e tij për Shtëpinë e Grifartit, veçanërisht duke marrë parasysh se zbulon se edhe ai e ka aftësinë e Lord Fëuronvdekjes për të folur me gjarpërinjtë përmes Gjarpërishtes. Në fund, Xhini zhduket. Për ta shpëtuar atë, Harri lufton me Ridllin dhe përbindëshin që ai kontrollon, të cilin e kishte fshehur në Dhomën e të Fshehtave. Për ta mposhtur përbindëshin, Harri thërret Shpatën e Godrik Grifartit nga Kapela që Flet të cilën ia kishte sjellë feniksi i përkëdhelur i Urtimorit, Foksi. Duke vepruar kështu, Urtimori më vonë rikthen vetëbesimin e Harrit duke sqaruar se ajo fitore është dëshmi e qartë e denjësisë së tij për shtëpinë e tij të tanishme.

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit

Redakto

Në librin e tretë, Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit, Rowling përdor një premisë udhëtimi në kohë. Harri mëson se prindërit e tij ishin tradhtuar nga shoku i tyre Piter Pavleri, i cili e vuri në pritë nunin e Harrit, Sirius Bllekun për krimet, duke e dënuar atë në Azkaban, burgun e magjistarëve. Kur Siriusi arratiset për ta gjetur Harrin, Harri dhe Hermiona përdorin një Kohëkthyes për ta shpëtuar atë dhe një Hipogrif të quajtur Sqepforti. Kur Pavleri shpëton, Siriusi i pafajshëm arratiset sërish. Harri mëson se si të krijojë një Patronus, i cili merr formën e një dreri, njëlloj si babai i tij i ndjerë.

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit

Redakto

Në librat e mëparshëm, Harri është shkruar si fëmijë, por Rowling shprehet se në romanin e katërt, Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit, "horizontet e Harrit janë duke u zgjeruar në mënyrë të mirëfilltë dhe metaforike ndërsa ai rritet."[8] Pjekuria e Harrit bëhet e dukshme kur ai interesohet romantikisht në Ço Çangun, një studente në Shtëpinë e Korbziut. Tensioni rritet, megjithatë, kur Harri zgjidhet në mënyrë misterioze nga Kupa e Zjarrit për të garuar në Turneun e rrezikshëm të Tre Magjistarëve, edhe pse tashmë është zgjedhur një tjetër kampion nga Hoguortsi, Sedrik Digori. Fluronvdekja përdor turneun për një skemë të hollësishme për të tërhequr Harrin në një kurth vdekjeprurës. Gjatë sfidës përfundimtare të Turneut, Harri dhe Sedriku transportohen në një varrezë, duke përdorur një Magjibartës, ku Sedriku vritet nga Piter Pavleri, dhe Fluronvdekja, i ndihmuar nga Pavleri, përdor gjakun e Harrit në një ritual të tmerrshëm për të ringjallur trupin e tij. Kur Harri e lufton Fluronvdekjen, rrjedhat magjike të namatisjeve të tyre lidhen, duke detyruar jehonat shpirtërore të viktimave të Fluronvdekjes, përfshirë Sedrikun dhe Xhejms me Lili Poter, të dëbohen nga bredha e tij. Shpirtrat mbrojnë shkurtimisht Harrin ndërsa ai shpëton në Hoguorts me trupin e Sedrikut. Për Rowling, kjo skenë është e rëndësishme sepse tregon trimërinë e Harrit, dhe duke tërhequr kufomën e Sedrikut, ai demonstron vetëmohim dhe dhembshuri. Thotë Rowling, "Ai dëshiron t'i shpëtojë prindërve të Sedrikut dhimbje shtesë". Ajo shtoi se parandalimi i trupit të Sedrikut nga rënia në duart e Fluronvdekjes bazohet në skenën klasike në Iliadë ku Akili tërheq trupin e mikut të tij më të mirë Patroklit nga duart e Hektorit. Rowling përmendi gjithashtu se katër librat e parë përfshijnë një periudhë në jetën e Harrit dhe tre librat e mbetur janë një tjetër, "Ai nuk mbrohet më. Ai është mbrojtur shumë deri tani. Por ai është shumë i ri që ka atë përvojë. Shumica prej nesh mos e merrni atë deri pak më vonë në jetë. Ai është vetëm duke arritur në 15-vjeç dhe kjo është tani."[9]

Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit

Redakto

Në librin e pestë, Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, Ministria e Magjisë ka bërë një fushatë njollosjeje kundër Harrit dhe Urtimorit, duke kundërshtuar pretendimet e tyre se Fluronvdekja është rikthyer. Harri është bërë të duket si një gënjeshtar që kërkon vëmendje, dhe Urtimori një krijues i problemeve. Një personazh i ri prezantohet kur Ministria e Magjisë emëron Dolores Umbrixh si profesoreshë të lëndës Mbrojtje Kundër Arteve të Errëta (dhe spiune e Ministrisë). Për shkak se Ministria paranojake dyshon se Urtimori po ndërton një ushtri magjistare për t'i rrëzuar ato, Umbrixhi nuk pranon t'u mësojë studentëve magji të vërtetë mbrojtëse. Ajo gradualisht fiton më shumë fuqi, duke hequr përfundimisht Urtimorin dhe duke kapur kontrollin e shkollës. Si rezultat, sjellja gjithnjë e më e zemëruar dhe e çrregullt e Harrit gati e largon nga Roni dhe Hermiona.

Rowling thotë se ajo e vuri Harrin përmes stresit ekstrem emocional për të treguar prekshmërinë e tij emocionale dhe njerëzimin - një kontrast me armikun e tij, Fluronvdekjen. "[Harri është] një hero shumë njerëzor, dhe kjo është, padyshim, një kontrast, midis tij, si një hero shumë njerëzor, dhe Fluronvdekjes, i cili e ka çnjerëzuar qëllimisht veten. Dhe Harri, pra, duhet të arrinte në një pikë ku ai u thye gati, dhe tha që nuk donte të luante më, ai nuk dëshironte të bëhej më hero - dhe ai do të humbasë shumë. Dhe nuk dëshironte të humbiste asgjë tjetër. Kështu që - Fenkiksi ishte pika në të cilën vendosa që ai të merrte ulje.[10]

Me nxitjen e Hermionës, Harri formon një organizatë të fshehtë studentore të quajtur Ushtria e Urtimorit për të mësuar mbrojtje më domethënëse kundër arteve të errëta pasi profesoresha Umbrixh po i bën ata të lexojnë një libër shkollor. Plani i tyre është prishur, megjithatë, kur një anëtar i Ushtrisë së Urtimorit, Marieta Exhkomb, i tradhton ata dhe e informon Umbrixhin për U.U., duke bërë që Urtimori të hiqet nga posti i Drejtorit. Harri pëson një goditje tjetër emocionale, kur nuni i tij i dashur, Siriusi, vritet gjatë një dueli me kushërirën e Siriusit, Hamorten Bellatriks Lestrejnxh, në Departamentin e Mistereve, por Harri përfundimisht mposht planin e Fluronvdekjes për të vjedhur një profeci të rëndësishme. Rowling deklaroi: "Dhe tani ai [Harry] do të ngrihet nga hiri i forcuar." Një komplot anësor i Urdhrit të Feniksit përfshin romancën e Harrin me Ço Çangun, por marrëdhënia shpejt shpaloset. Thotë Rowling: "Ata kurrë nuk do të ishin të lumtur, ishte më mirë që të mbaronte herët!"[11]

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier

Redakto

Në librin e gjashtë, Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier, Harri hyn në një pubertet, për të cilin Rowling thotë se bazohet në vitet e vështira të adoleshencës së saj dhe motrës së saj më të vogël.[12] Rowling gjithashtu bëri një deklaratë intime për jetën personale të Harrit: "Për shkak të kërkesave të aventurës që Harri po ndjek, ai ka pasur më pak përvojë seksuale sesa djemtë e moshës së tij mund të kenë pasur."[13] Kjo mospërvojë në romancë ishte një faktor në marrëdhënien e dështuar të Harrit me Çonë. Tani mendimet e tij kanë të bëjnë me Xhinin, dhe një pikë komplote jetike në kapitullin e fundit përfshin Harrin që i jep fund romancës së tyre të lulëzuar për ta mbrojtur atë nga Fluronvdekja.

Një personazh i ri shfaqet kur profesori i Shurupeve Horas Brikërmilli zëvendëson Pitonin, i cili merr përsipër Mbrojtjen Kundër Arteve të Errëta. Harri befas shkëlqen në Shurupe, duke përdorur një libër shkollor të vjetër dikur që i përkiste një studenti të talentuar, i njohur vetëm si "Princi Gjakpërzier". Libri përmban shumë shënime të shkruara me dorë, revizione dhe parashikime të reja; Hermiona, megjithatë, beson se përdorimi i Harrit për këtë është mashtrim. Nëpërmjet takimeve private me Urtimorin, Harri mëson për rininë jetimore të Fluronvdekjes, ngritjen e tij në pushtet dhe mënyrën sesi ai e ndau shpirtin e tij në Horkruksë për ta arritur pavdekësinë. Dy Horkruksë janë shkatërruar: ditari dhe një unazë; dhe Harri me Urtimorin lokalizojnë një tjetër, megjithëse është i rremë. Kur Hamortët pushtojnë Hoguortsin, Pitoni vret Urtimorin. Ndërsa Pitoni shpëton, ai shpall se ai është Princi Gjakpërzier (duke qenë djali i një Babanaci dhe Princi me gjak të pastër Eileen). Tani i bie Harrit për të gjetur dhe shkatërruar Horkruksët e mbetur të Fluronvdekjes dhe për t'u hakmarrë për vdekjen e Urtimorit. Në një intervistë të vitit 2005, Rowling deklaroi se [pas ngjarjeve në librin e gjashtë] Harri ka "bërë mendjen top se ata tani janë në luftë. Ai bëhet më i ashpër në betejë. Ai tani është gati të dalë jashtë duke luftuar. Dhe ai është pas hakmarrjes [kundër Fluronvdekjes dhe Pitonit]".[14]

Ky libër përqendrohet gjithashtu në aktivitetet misterioze të rivalit të Harrit, Drako Mallfoit. Fluronvdekja e ka detyruar Mallfoin e frikësuar për ta vrarë Urtimorin. Gjatë një dueli në banjën e Mërsinës Ankaçe, Harri përdor magjinë e Princit Gjakpërzier, Sektumsempra kundër Mallfoit, i cili pëson lëndime gati fatale si rezultat. Harri është tmerruar nga ato që ka bërë dhe gjithashtu fillon të ndiejë simpati për Drakon, pasi mësoi se ishte i detyruar të bënte ofertat e Fluronvdekjes nën kërcënimin e vdekjes së tij dhe prindërve të tij.

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes

Redakto

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes, Harri, Roni dhe Hermiona lënë Hoguortsin për ta përfunduar detyrën e Urtimorit: t'i kërkojnë dhe shkatërrojnë katër Horkruksët e mbetur të Fluronvdekjes, pastaj ta gjejë dhe ta vrasë Zotërinë e Errët. Të tre rebelohen kundër regjimit të sapoformuar të rregullave totalitare të Fluronvdekjes, një veprim që teston guximin dhe karakterin moral të Harrit. Kapja e Ministrisë së Magjisë nga Fluronvdekja çon në politika diskriminuese dhe gjenocidale ndaj të lindurve me gjak Babanacësh, të nxitur nga propaganda dhe frika. Sipas J. K. Rowling, skenat e tregimit janë kur Harri përdor mallkimin Kruçiatus dhe Imperius, mallkime të pafalshme për tortura dhe kontrollin e mendjes, mbi shërbëtorët e Flironvdekjes, dhe gjithashtu kur hedh Sektumsempra mbi Drako Mallfoin gjatë luftës në banjë në librin e gjashtë. Secila herë tregon një anë "të metat dhe të vdekshmet" për Harrin. Sidoqoftë, ajo shpjegon, "Ai është gjithashtu në një situatë ekstreme dhe po përpiqet të mbrojë dikë shumë të mirë kundër një kundërshtari të dhunshëm dhe vrasës".

Harri përjeton vizione shqetësuese të rastit që Drako po detyrohet të kryejë ofertat e Hamortëve dhe ndihet "... i sëmurë ... nga përdorimi për të cilin Drako tani ishte vënë nga Flurovdekja", duke treguar përsëri dhembshurinë e tij për një armik.

Secilin Horkruks që Harri duhet ta mposhtë nuk mund të shkatërrohet lehtë. Ato duhet të shkatërrohen me helm bazilisku, shpatën e Godrik Grifartit ose ndonjë substancë tjetër shkatërruese. Në Librin e dytë, Harri shkatërron Horkruksin e parë, ditarin e Tom Ridllit, me një qepallë bazilisku, dhe në Librin e gjashtë, Urtimori shkatërron unazën me shpatën e Grifartit. Roni shkatërron medalionin e Gjarpërblertit me shpatë, Hermiona shkatërron kupën e Baldoskuqit me një dhëmbë bazilisku, dhe Tersi shkatërron diademën e Korbziut me njo flakë të mallkuar. Nevili vret gjarpërin Nagini me shpatë, dhe Fluronvdekja shkatërron Horkruksin e fundit: një fragment shpirti të ngulitur në mbresën e Harrit.

Në epilogun e Dhuratat e Vdekjes, i cili është vendosur 19 vjet pas vdekjes së Fluronvdekjes, Harri dhe Xhini janë çift dhe kanë tre fëmijë: Xhejms Sirius Poter, i cili tashmë ka qenë në Hoguorts për të paktën një vit, Albus Severus Poter, i cili po fillon vitin e tij të parë atje, dhe Lili Luna Poter, e cila është dy vjet larg vitit të parë në shkollë. Sipas Rowling, pas vdekjes së Fluronvdekjes, Harri bashkohet me Departamentin e "riorganizuar" të Aurorëve nën mentorimin e Kingsli Shekëllbolltit, dhe përfundon përfundimisht duke u ngritur për t'u bërë Shefi i departamentit. Rowling tha se rivali i tij i vjetër Drako ka një mirënjohje të hidhëruar ndaj Harrit për shpëtimin e jetës së tij në betejën e fundit, por të dy nuk janë miq.[15]

Shfaqja në filma

Redakto

Në tetë filmat Harry Potter të shfaqur nga 2001 deri më 2011, Harri Poter është portretizuar nga aktori britanik Daniel Radcliffe. Radcliffe iu kërkua të dëgjonte audicionin për rolin e Harrit në vitin 2000 nga producenti David Heyman, ndërsa ishte duke marrë pjesë në një shfaqje të titulluar Stones in his pockets në Londër.[16][17]

Në një intervistë të vitit 2007 me MTV, Radcliffe deklaroi se, për të, Harri është një personazh klasik i ardhur i moshës: "Kjo është ajo që filmat janë për mua: një humbje e pafajësisë, duke shkuar nga të qenit një fëmijë i ri në frikë nga bota përreth atij, për dikë që është më i ashpër në betejë deri në fund të tij."[18] Ai gjithashtu tha se për të, faktorë të rëndësishëm në psikikën e Harrit janë faji i të mbijetuarit të tij në lidhje me prindërit e tij të vdekur dhe vetminë e tij të zgjatur. Për shkak të kësaj, Radcliffe foli me një këshilltar të urrejtjes për ta ndihmuar atë të përgatitet për rolin. Radcliffe u citua të thoshte se ai dëshironte që Harri të vdiste në libra, por ai sqaroi se "ai nuk mund të imagjinojë ndonjë mënyrë tjetër në të cilën mund të përfundohen." Pas leximit të librit të fundit, ku Harri dhe miqtë e tij me të vërtetë mbijetojnë dhe kanë fëmijë, Radcliffe deklaroi se ishte i lumtur për përfundimin dhe e lavdëroi Rowling për përfundimin e tregimit.[19] Radcliffe deklaroi se pyetja më e përsëritur që i është bërë është se si Harri Poter ka ndikuar në jetën e tij, të cilit ai përgjigjet rregullisht se ka qenë "mirë", dhe se ai nuk u ndje i penduar nga roli, por përkundrazi e sheh si një privilegj i madh për të portretizuar Harrin.[20]

Roli i Harrit nga Radcliffe u emërua personazhi i 36-të më i madh i filmave në të gjitha kohët në vitin 2011, dhe e 67-ta në 2018 nga Empire.[21]

O_0

Pritja

Redakto

Në kulturën popullore

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ Rowling, JK (2006). "Biography" (në anglisht). JKRowling.com. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2006. Marrë më 12 mars 2018.
 2. ^ "Carey, Joanna. "Who hasn't met Harry?". The Guardian (në anglisht). 16 shkurt 1999. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 3. ^ "JK (JOANNE KATHLEEN) ROWLING (1966–)". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 4. ^ "Raincoast Books interview transcript, Raincoast Books (Canada)" (në anglisht). mars 2001. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 5. ^ "Barnes and Noble interview" (në anglisht). 19 mars 1999. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 6. ^ "J.K. Rowling on The Diane Rehm Show" (në anglisht). WAMU Radio Washington, D.C. 20 tetor 1999. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 7. ^ "Lydon, Christopher. J.K. Rowling interview transcript," (në anglisht). The Connection (WBUR Radio). 12 tetor 1999. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2012. Marrë më 15 gusht 2007.
 8. ^ Jensen, Jeff (7 shtator 2000). "'Fire' Storm,". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 9. ^ "J.K. Rowling Interview," (në anglisht). CBCNewsWorld: Hot Type. 13 korrik 2000. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2011. Marrë më 9 prill 2008.
 10. ^ "Living With Harry Potter" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2009. Marrë më 15 gusht 2007.
 11. ^ "JK Rowling's World Book Day Chat" (në anglisht). 4 mars 2004. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 12. ^ "Richard & Judy Show" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 13. ^ "Grossman, Lev. "J.K. Rowling Hogwarts And All". Time Magazine (në anglisht). 17 korrik 2005. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 14. ^ "Couric, Katie.: 'J.K. Rowling, the author with the magic touch: 'It's going to be really emotional to say goodbye,' says Rowling as she writes the last book in the Harry Potter saga,'" (në anglisht). Dateline NBC. 17 korrik 2005. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 15. ^ "'J.K. Rowling Web Chat Transcript" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 16. ^ McLean, Craig (15 korrik 2007). "Hobnobs & broomsticks". Sunday Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2007. Marrë më 15 korrik 2007.
 17. ^ Koltnow, Barry (8 korrik 2007). "One enchanted night at theatre, Radcliffe became Harry Potter". East Valley Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2007. Marrë më 15 korrik 2007.
 18. ^ Vineyard, Jennifer. "Daniel Radcliffe Talks Harry Potter's First Kiss" (në anglisht). MTV. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 19. ^ "Daniel Radcliffe: My Take on Deathly Hallows". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2014. Marrë më 15 gusht 2007.
 20. ^ Lawson, Terry. "Daniel Radcliffe Talks Harry Potter" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2007. Marrë më 15 gusht 2007.
 21. ^ "The 100 Greatest Movie Characters of All Time: 67. Harry Potter". Empire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2011. Marrë më 4 dhjetor 2010.

Lidhje të jashtme

Redakto