Kandrrat jane insekte qe mund te na infektojne me ane te pickimit te tyre. Kandrrat i takojne grupit te kembenyjetuarve. Trupi i tyre eshte i perbere nga koke-gjoksi dhe barku.

Kandrra
Vargu kohor: 396–0 Ma
Bleta perëndimore (Rendi Hymenoptera)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Nënfilumi:
Klasa:
Insecta

Kandrrat i takojnë klasës Insectadhe janë grup i madh i artropodëve dhe grupi më i llojllojshëm i kafshëve në tokë me mbi një milion specie të përshkruara, me shumë se gjysma e të gjitha organizmave të gjallë[1][2][3] Kandrrat mund të gjenden thuajse në të gjitha ambientet në planetë.

Struktura trupore

Redakto
 
Anatomia e kandrrave
A- Koka   B- Kraharori   C- Barku
1. antena
2. ocelli (i poshtëm)
3. ocelli (i epërm)
4. syri
5. truri (ganglia)
6. prothorax
7. enët e gjakut
8. trake
9. mesothorax
10. metathorax
11. krahët e përparme
12. krahët e prapme
13. mid-gut (stomaku)
14. "aorta"
15. vezorja
16. hind-gut (zorrët, zorra e trashë & anusi)
17. anusi
18. ovidukti
19. fijet nervore (abdominal ganglia)
20. gypat malfigiane
21. këmbët
22. kthetrat
23. tarsus
24. tibia
25. femuri
26. trochanter
27. fore-gut
28. thoracic ganglion
29. coxa
30. gjëndra e pështymës
31. subesophageal ganglion
32. pjesët e gojës

Sistemi nervor

Redakto

Frymëmarrja dhe qarkullimi

Redakto

Zhvillimi

Redakto

Komunikimi

Redakto

Prodhimi i dritës dhe pamja

Redakto

Lëshimi i zërave

Redakto

Komunikimi kimik

Redakto

Sjellja

Redakto

Evoluimi

Redakto

Klasifikimi

Redakto

Apterygota

Monocondylia

Dicondylia

Pterygota
Paleoptera
 
Orthetrum caledonicum
Neoptera
Polyneoptera
 
Chinese Mantis
Paraneoptera
 
Gremza e verdhë.
Endopterygota=Holometabola
Neuropterida
Antliophora/Mecopteroidea
Amphiesmenoptera

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Chapman, A. D. (2006). Numbers of living species in Australia and the World. Canberra: Australian Biological Resources Study. fq. 60pp. ISBN 978-0-642-56850-2. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2009. Marrë më 27 nëntor 2008. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Threats to Global Biodiversity Arkivuar 20 shkurt 2015 tek Wayback Machine (Accessed December 2007
  3. ^ Erwin, Terry L. (1982). "Tropical forests: their richness in Coleoptera and other arthropod species". Coleopt. Bull. 36: 74–75. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)