Järvenpää (finlandisht: Järvenpään kaupunki, suedisht: Träskända), është një qytet dhe komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Järvenpää
Järvenpään kaupunki
Komunë dhe qytet
Sibeliuksenkatu (Rruga e Sibelius)
Sibeliuksenkatu (Rruga e Sibelius)
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej40.837[1]
Faqja zyrtarewww.jarvenpaa.fi

Komuna ka një popullsi prej 40,837 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 39.94 kilometra katror (15.42 sq mi) prej të cilave 2.39 km2 (0.92 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 1,087.54 banorë për kilometër katror (2,816.7/sq mi).

Historia Redakto

Järvenpää u nda nga komuniteti i saj mëmë Tuusula në vitin 1951. Järvenpää pas ndarjes e mori statusin e një qyteti tregtar (kauppala). Statusin ligjor të plotë si qytet (kaupunki), Järvenpää e mori në vitin 1967.

Gjeografia Redakto

Järvenpää ndodhet në linjën hekurudhore Helsinki-Riihimäki, rreth 37 kilometra (23 mi) në veri të Helsinkit. Qytetet fqinje janë Tuusula, Sipoo dhe Mäntsälä.

Kultura Redakto

Järvenpää është e njohur gjerësisht si vendndodhjen e Ainola, shtëpia e kompozitorit Jean Sibelius. Ajo është e vendosur rreth dy kilometra në jug të qendrës së qytetit. Kompozitori u zhvendos me familjen e tij në vilën projektuar nga Lars Sonck më 24 shtator, 1904, dhe ai ka jetuar atje deri në vdekjen e tij në vitin 1957. Ainola është e hapur për vizitorët në muajt e verës si "Muzeu i Sibelius".

Referime Redakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 5 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Järvenpää – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale