Kantoni Angers-Nord

kanton në Francë


Kantoni Angers-Nord (frëngjisht: Canton d'Angers-Nord) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 27204 banorë.

Kantoni Angers-Nord
Canton d'Angers-Nord
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Angers-Nord

Cantenay-Épinard.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Angers
Kryeqëndra Angers
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°31′12″V 0°37′59″P / 47.52°V 0.6330°P / 47.52; -0.6330 (Kantoni Angers-Nord)Koordinatat: 47°31′12″V 0°37′59″P / 47.52°V 0.6330°P / 47.52; -0.6330 (Kantoni Angers-Nord)
Lartësia 12 - 102 m (n.n.d)
Popullsia 27.204 banorë (2012)
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4939
Vendndodhja
Kantoni Angers-Nord – harta_foto

GjeografiaRedakto

Ajo kufizohet kantoni Tiercé në veri, kantoni Le Lion-d'Angers në veri-perëndim, Kantoni Le Louroux-Béconnais në perëndim, kantoni Saint-Georges-sur-Loire në jug-perëndim, kantoni Angers-Ouest dhe kantoni Angers-Nord-Ouest në jug, kantoni Angers-Centre në jug-lindje dhe kantoni Angers-Est në lindje.

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Angers-Nord aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Angers (pjesë) 9.999 (2012) –  –  ban./km² 49007 49100
Cantenay-Épinard 2.047 (2012) 16,1 127 ban./km² 49055 49460
La Meignanne 2.175 (2012) 23,39 93 ban./km² 49196 49770
La Membrolle-sur-Longuenée 2.012 (2012) 9,44 213 ban./km² 49200 49770
Montreuil-Juigné 7.174 (2012) 13,81 520 ban./km² 49214 49460
Le Plessis-Macé 1.256 (2012) 7,99 157 ban./km² 49242 49770
Saint-Lambert-la-Potherie 2.541 (2012) 13,81 184 ban./km² 49294 49070

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199022.233—    
199924.372+9.6%
200625.983+6.6%
200726.081+0.4%
200826.135+0.2%
200926.886+2.9%
201126.853−0.1%
201227.204+1.3%


Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto