Kantoni Angers-Ouest

kanton në Francë


Kantoni Angers-Ouest (frëngjisht: Canton d'Angers-Ouest) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 34739 banorë.

Kantoni Angers-Ouest
Canton d'Angers-Ouest
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Angers-Ouest

Bouchemaine.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Angers
Kryeqëndra Angers
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°27′24″V 0°35′55″P / 47.4568°V 0.5987°P / 47.4568; -0.5987 (Kantoni Angers-Ouest)Koordinatat: 47°27′24″V 0°35′55″P / 47.4568°V 0.5987°P / 47.4568; -0.5987 (Kantoni Angers-Ouest)
Lartësia 11 - 88 m (n.n.d)
Popullsia 34.739 banorë (2012)
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4938
Vendndodhja
Kantoni Angers-Ouest – harta_foto

GjeografiaRedakto

Ajo kufizohet kantoni Angers-Nord dhe kantoni Angers-Nord-Ouest në veri, kantoni Saint-Georges-sur-Loire në perëndim, kantoni Chalonnes-sur-Loire në jug, kantoni Les Ponts-de-Cé, kantoni Angers-Sud dhe kantoni Angers-Centre në lindje.

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Angers-Ouest aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Angers (pjesë) 23.391 (2012) –  –  ban./km² 49007 49100
Beaucouzé 4.889 (2012) 19,34 253 ban./km² 49020 49070
Bouchemaine 6.459 (2012) 19,81 326 ban./km² 49035 49080

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199030.712—    
199934.559+12.5%
200634.736+0.5%
200734.833+0.3%
200834.308−1.5%
200934.119−0.6%
201034.039−0.2%
201134.637+1.8%
201234.739+0.3%


Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto