Kantoni Angers-Nord-Ouest

kanton në Francë

Kantoni Angers-Nord-Ouest (frëngjisht: Canton d'Angers-Nord-Ouest) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 20934 banorë.

Kantoni Angers-Nord-Ouest
kanton
Étang Saint-Nicolas Angers.JPG
Population
 • Total20.934

GjeografiaRedakto

Ajo kufizohet kantoni Angers-Nord në veri dhe kantoni Angers-Ouest në jug.

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Angers-Nord-Ouest aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Angers (pjesë) 7.981 (2012) –  –  ban./km² 49007 49100
Avrillé 12.953 (2012) 15,85 836 ban./km² 49015 49240

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199020.405—    
199921.124+3.5%
200619.848−6.0%
200720.010+0.8%
200820.231+1.1%
200920.046−0.9%
201020.095+0.2%
201120.700+3.0%
201220.934+1.1%


Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto