Kantoni Argentré-du-Plessis

kanton në Francë


Kantoni Argentré-du-Plessis (frëngjisht: Canton d'Argentré-du-Plessis) ishte një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Argentré-du-Plessis. Ka sipërfaqe 212,24km2 dhe popullsi 14727 banorë.

Kantoni Argentré-du-Plessis
Canton d'Argentré-du-Plessis
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Argentré-du-Plessis

Brielles.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Fougères-Vitré
Kryeqëndra Argentré-du-Plessis
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°01′45″V 1°10′11″P / 48.0291°V 1.1697°P / 48.0291; -1.1697 (Kantoni Argentré-du-Plessis)Koordinatat: 48°01′45″V 1°10′11″P / 48.0291°V 1.1697°P / 48.0291; -1.1697 (Kantoni Argentré-du-Plessis)
Lartësia 67 - 163 m (n.n.d)
Sipërfaqja 212,24 km2
Popullsia 14.727 banorë (2008)
Dendësia 69
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0299
Kodi statistikor INSEE 3502
Vendndodhja
Kantoni Argentré-du-Plessis – harta_foto

GjeografiaRedakto

Ajo kufizohet kantoni Vitré-Est në veri, kantoni Vitré-Ouest në veri-perëndim, kantoni Châteaubourg në perëndim, kantoni La Guerche-de-Bretagne në jug-perëndim, kantoni Cossé-le-Vivien në jug dhe kantoni Loiron në lindje.

AdministrimiRedakto

PërbërjaRedakto

Kantoni Argentré-du-Plessis përbëhet nga 9 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Argentré-du-Plessis Arjantrae Argantreg-ar-Genkiz 4290 (2014) 41,46 103 ban./km² 35013 35600
Brielles Berièll Brielloù 716 (2014) 11,40 63 ban./km² 35042 35370
Domalain Domalaen Domalan 1974 (2014) 33,54 59 ban./km² 35097 35680
Étrelles Éstrèll Stredell 2557 (2014) 27,17 94 ban./km² 35109 35370
Gennes-sur-Seiche Gènn Gen 919 (2014) 18,50 50 ban./km² 35119 35370
Le Pertre Le Pèrtr Ar Perzh 1408 (2014) 43,63 32 ban./km² 35217 35370
Saint-Germain-du-Pinel Saent-Jermaen-deü-Pinèu Sant-Jermen-ar-Bineg 902 (2014) 11,30 80 ban./km² 35272 35370
Torcé Torczae Tourc'heg 1170 (2014) 14,03 83 ban./km² 35338 35370
Vergéal Verjau Gwerial 791 (2014) 11,21 71 ban./km² 35350 35680

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179311.338—    
187612.550+10.7%
196210.022−20.1%
19689.783−2.4%
19759.830+0.5%
198210.279+4.6%
199011.024+7.2%
199912.002+8.9%
200613.718+14.3%
200713.924+1.5%
200814.103[1]+1.3%
200914.288+1.3%
201014.414+0.9%
201114.456+0.3%
201214.523+0.5%
201314.642+0.8%
201414.727+0.6%


Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ INSEE, Populations légales 2008 des cantons du département

Lidhje të jashtmeRedakto