Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1949. Ky ishte Kampionati i 15të i Shqipërisë. Nisi më 27 mars, 1949 dhe përfundoi më 31 korrik, 1949[1].

Kategoria Superiore 1949
Sezoni 1949
Fituesi Partizani
Zbritjet Shijaku
Golshënuesi
më i mirë
Loro Boriçi (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1948 Kategoria e Parë
1950
 ››

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 16 14 2 0 61 7 30
2 Shkodra 16 12 2 2 55 11 26
3 Durrësi 16 9 2 5 25 14 20
4 Tirana 16 7 2 7 25 19 16
5 Kavaja 16 7 2 7 32 27 16
6 Korça 16 4 4 8 17 41 12
7 Elbasani 16 4 1 11 17 41 9
8 Fieri 16 3 3 10 17 54 9
9 Shijaku 16 1 4 11 13 48 6

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

Alfred Bonati, Besim Fagu, RexhepLacej, Xhevdet Shaqiri, Shefki Keci, Hivzi Sakiqi, Sllave Llambi, Bajram Kurani, Sami Emiri, Aristidh Parapani, Alush Merhori, Loro Borici, Zihni Gjinali, Vasif Bicaku, Kosta Koca, A. Merja.

Trajner: Sllave Llambi

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto