Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1948. Ky ishte Kampionati i 14të i Shqipërisë. Nisi më 21 mars, 1948 dhe përfundoi më 25 gusht, 1948[1].

Kategoria Superiore 1948
Sezoni 1948
Fituesi Partizani
Zbritjet Shqiponja
Traktori
Tomori Berat
Spartaku Kuçovë
Golshënuesi
më i mirë
Zihni Gjinali (Partizani)
Ndeshjet 83
Golat 322
Golat/Ndeshjet 3.8
‹‹ Kategoria e Parë 1947 Kategoria e Parë
1949
 ››

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1947. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1949.

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Grupi A:

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 10 8 1 1 34 8 17
2 Vllaznia 10 8 1 1 26 7 17
3 17 nëntori 9 4 2 3 9 9 10
4 Ylli i Kuq Durrës 9 3 2 4 12 16 8
5 Besa 9 0 1 8 7 33 1
6 Dinamo Korçë 7 0 1 6 6 33 1

Grupi B:

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Flamurtari 14 8 4 2 47 19 20
2 Bashkimi Elbasanas 14 7 5 2 34 15 19
3 Apolonia 14 7 5 2 31 20 19
4 Shqiponja 14 6 4 4 31 23 16
5 8 nëntori Shijak 14 5 5 4 23 25 15
6 Traktori 14 4 2 8 22 34 10
7 Tomori Berat 14 3 3 8 18 32 9
8 Spartaku Kuçovë 14 1 2 11 17 55 4

FinaletRedakto

25 gusht 1948 Partizani - Flamurtari 6:2 (3:1) 0:1 Bezhani (8.), 1:1 Biçaku (25.), 2:1 Gjinali (29.), 3:1 Gjinali (43.), 4:1 Gjinali (56.), 5:1 Gjinali (72.), 6:1 Shaqiri (74.) , 6:2 Daija (88.) Tirana

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. Partizani Tirana[2]
 

Alfred Bonati, Muhamet Dibra, Xhevdet Shaqiri, Rexhep Lacej, Sllave Llambi, Hivzi Sakiqi, Besim Fagu, Bimo Fakja, Zyber Lisi, Aristidh Parapani, Zihni Gjinali, Vasif Biçaku, Hamdi Bakalli, Alush Merhori - Trainer: Sllave Llambi.

Kampionati i ndërprerë 1948Redakto

Në vitin 1948, FSHF vendosi të përdorë një formulë të re për kampionatin sipas kalendarit 'perëndimor': vjeshtë 1948-pranverë 1949. Por në 31 mars, 1949 Federata Sportive Shqiptare e anulloi sezonin 1948-49 nën presionin e sovjetikëve.[3] Pas shkëputjes nga influenca sovjetike, Shqipëria nisi sezonin vjeshtë/pranverë që nga viti 1962/63.

Tabela në momentin e anullimit:

1.Partizani Tiranë     6  5 1 0 26- 2  11 
2.Tirana          6  4 1 1 10- 4  9 
3.Shkodra          5  4 0 1 21- 1  8 
4.Durrësi          6  3 1 2  8- 7  7 
5.Kavaja          5  1 1 3 10-11  3 
6.Korça           4  1 0 3  7-10  2 
7.Elbasani         6  0 2 4  5-27  2 
8.Vlora           6  0 2 4  2-27  2

SHT1: Përveç javës së fundit, ndeshjet Korça vs Kavaja dhe Korça vs Shkodra nuk u luajtën.

SHT2: Klubet e Policisë (Dinamo) dhe Sindikatave (Spartaku) i ndërruan emrat në thjesht emrat e qyteteve, përveç Partizanit dhe Dinamos.

LiteraturaRedakto

 • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
 • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto

 1. ^ Giovanni Armillotta
 2. ^ Florent Hoxha; Fatjon Pandovski (2004). "Albania - Championship Winning Teams" [Shqipëria - Ekipet fituese të kampionatit] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 22 dhjetor 2010.
 3. ^ RSSF Albania