Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1991-92.

Kategoria Superiore 1991-92
Sezoni 1991-92
Fituesi Vllaznia
Zbritjet Selenica
Skënderbeu
Golshënuesi
më i mirë
Edmir Bilali (Vllaznia)
‹‹ Kategoria e Parë 1990-91 Kategoria e Parë
1992-93
 ››

Ky ishte Kampionati i 56-të i Shqipërisë. Nisi më 21 shtator, 1991 dhe përfundoi më 17 maj, 1992[1].

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Vllaznia 30 19 6 5 63 23 44
2 KF Partizani 30 14 10 6 41 25 38
3 KS Teuta 30 12 9 9 30 20 33
4 KS Besa 30 13 7 10 42 36 33
5 KS Dinamo 30 9 13 8 32 22 31
6 FK Flamurtari 30 13 9 8 37 31 29
7 KS Lushnja 30 8 13 9 22 26 29
8 KF Tirana 30 11 6 13 38 32 28
9 Tomori 30 8 12 10 34 31 28
10 KF Apolonia 30 11 8 11 33 34 28
11 KS Elbasani 30 10 8 12 28 29 28
12 KF Laçi 30 8 12 10 22 27 28
13 KS Pogradeci 30 7 12 10 28 39 27
14 Kastrioti 30 11 5 14 37 56 27
15 Selenica 30 10 7 13 33 54 27
16 Skënderbeu 30 3 8 19 15 50 14

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. Vllaznia Shkodër

Avenir Dani, Dritan Nako, Hysen Dedja, Gjergj Filipi, Edmir Bilali, Alban Noga, Clirim Basha, Astrit Premci, Ardian Bushati, Bujar Gruda, Altin Halili, Vladimir Gjuzi, Brikeno Bizi, Azis Gruda, Ilir Keci, Agron Lika, Isak Pashaj, Arian Lacja, Ramiz Bisha, Zamir Shpuza, Gjergji Fishta, Sokol Shllaku, Ilir Ymeri, Blendi Hoxha, Edi Martini, Altin Cepelia. Trajner: Astrit Hafizi.

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto

  1. ^ Giovanni Armillotta