Njësia administrative Kastrat

(Përcjellë nga Komuna Kastrat)
Njësia administrative Kastrat
Njësia administrative Kastrat is located in Shqipëria
Njësia administrative Kastrat
Njësia administrative Kastrat
Njësia administrative Kastrat (Shqipëria)
42°21′09″V 19°29′21″L / 42.3525°V 19.4891667°L / 42.3525; 19.4891667Koordinatat: 42°21′09″V 19°29′21″L / 42.3525°V 19.4891667°L / 42.3525; 19.4891667
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Shkodrës
Rrethi Rrethi i Malësisë së Madhe
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Kastrat është një komunëRrethin e Malësisë së MadheShqipëri.[1]

HistoriaRedakto

Bajraku i KastratitRedakto

Bajraku i Kastratit qe një ndër 96 bajrakët e Vilajetit dhe SanxhakutShkodrës. Gjithashtu i përmendur si një ndër 26 bajrakët e kazasë së qendrës, ku i përmenden 4 vendbanime: Ivanaj, Aliaj, Vukpalaj (qendra e bajrakut) dhe Jeran[2].

VendbanimetRedakto


BurimeRedakto

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ulqini K., Bajraku në organizimin e vjetër shoqëror, Tiranë: Akademia e shkencave e RPS të Shqipërisë, 1991.

Shiko edheRedakto