Kreator është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në Gjermani në vitin 1982 edhe i quajtur në filllim Tormentor.Kreator është i ndikuar nga Slayer, Metallica, Mercyful Fate and Bathory.Stili i tyre i muzikës është e ngjashme me bashkëatdhetarët e tyre Destruction dhe Sodom, dy bende te mëdha të Thrash Metal-it Gjerman.

Kreator
PrejardhjaGjermania Gjermani
ZhanretThrash Metal
Vitet aktive1982 -
Shtëpitë diskografikeNoise, Epic, Steamhammer
Faqja zyrtarewww.kreatorterrorzone.de
AnëtarëtMiland 'Mille' Petrozza
Jürgen 'Ventor' Reil
Christian 'Speesy' Giesler
Sami Yli-Sirniö
Ish-anëtarëtMichael Wulf (i vdekur)
Jörg "Tritze" Trzebiatowski
Frank "Blackfire" Gosdzik
Tommy Vetterli
Roberto "Rob" Fioretti
Andreas Herz
Joe Cangelosi

Personeli Redakto

Anëtarët aktualë Redakto

Anërarët e mëparshëm Redakto

Diskografia Redakto

Studio albume Redakto

Njëshet (Singles) Redakto

Videografia Redakto

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Kreator – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale