Kreator është një bend i muzikës thrash metal, i formuar në Gjermani në vitin 1982 edhe i quajtur në filllim Tormentor.Kreator është i ndikuar nga Slayer, Metallica, Mercyful Fate and Bathory.Stili i tyre i muzikës është e ngjashme me bashkëatdhetarët e tyre Destruction dhe Sodom, dy bende te mëdha të Thrash Metal-it Gjerman.

Kreator
Informacione
PrejardhjaFlag of Germany.svg Gjermani
ZhanriThrash Metal
LabelNoise, Epic, Steamhammer
Vite aktiv1982 -
Anëtarët
Miland 'Mille' Petrozza
Jürgen 'Ventor' Reil
Christian 'Speesy' Giesler
Sami Yli-Sirniö
Ish-anëtarët
Michael Wulf (i vdekur)
Jörg "Tritze" Trzebiatowski
Frank "Blackfire" Gosdzik
Tommy Vetterli
Roberto "Rob" Fioretti
Andreas Herz
Joe Cangelosi
Webfaqja
www.kreatorterrorzone.de

PersoneliRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

Anërarët e mëparshëmRedakto

DiskografiaRedakto

Studio albumeRedakto

Njëshet (Singles)Redakto

VideografiaRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Kreator – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.