Kyrre Gørvell-Dahll, i njohur me pseudonimin Kygo (Bergen, 11 shtator 1991), është një pianist, DJ dhe producent norvegjez.

Është i njohur për remixin e tij të këngës ''Younger'', që është dëgjuar 15,8 miliona herë në SoundCloud dhe rreth 40 miliona herë në YouTube.[1][2]Remixi hyri në Top 40 Rumune dhe ajo ka mbetur aty për 14 javë, duke arritur vëndin e dytë më 3 qërshor 2014.[3] Kygo ka arritur më shumë se 80 miliona shikime ne dy accountet e tij SoundCloud dhe YouTube.

Pas zbulimit të tij në 2014, këngëtari i Coldplay Chris Martin i kërkoi të realizonte një remix për këngën e tij ''Midnight''.[4][5]

Ai nënshkroi një kontratë me Sony Music në 2015 dhe filloj të publikonte video të këngëve të tij në kanalin e tij "KygoOfficialVEVO" dhe video e parë që karikoj qe Firestone me Conrad Sewell që arriti me njëherë një reagim pozitiv dhe u çertifikua nga VEVO. Hyri dhe në vëndin e parë në Norvegji dhe të katërt në Itali; Kygo ka marrë pjesë dhe në MTV Music Awards 2015 dhe fitoj titullin si artisti më i mirë Norvegjesë.

Diskografia Redakto

Studio albume Redakto

Këngë Redakto

Viti Albumi Rradhitja me e mirë
NOR AUS DAN FIN ALL ITA P-B FR SUE US UK
2014 Firestone

(featuring Conrad Sewell)

1 10 6 3 3 19 3 5 2 8 1
2015 Stole The Show

(featuring Parson James)

1 53 3 2 2 37 3 1 1 5 24
Nothing Left

(featuring Will Heard)

1 69 37 11 57 81 55 14 79
Here For You

(featuring Ella Henderson)

9 99 26 47 12 55 16 12 18
Stay

(featruring Maty Noyes)

2 67 14 14 38 27 9 93 11 6 7
2016 Fragile

(featuring Labrinth)

1 87 78 55
Raging

(featuring Kodaline)

2 69 57 21 64 6 16 42
I'm In Love

(featuring James Vincent McMorrow)

9 65 99
Carry Me

(featuring Julia Michaels)

39 28 97 16
2017 It Ain't Me

(featuring Selena Gomez)

1 4 2 3 2 8 2 6 2 10 7
First Time

(featuring Ellie Goulding)

3 29 18 13 28 41 14 34 6 6 34
Stargazing

(featuring Justin Jesso)

2 40 31 14 72 2 19 8 11 44
Kids in Love

(featuring The Night Game)

8 94 90 29 19 10 99
2018 Stranger Things

(featuring OneRepublic)

58 13
Remind Me to Forget

(featuring Miguel)

2 14 14 89 6 20 3 63 69
Born to Be Yours

(featuring Imagine Dragons)

4 18 22 44 16 14 4 74 54
Happy Now

(featuring Sandro Cavazza)

6 50 13 53 19 3 12
2019 Think About You

(featuring Valerie Broussard)

5 67 26 12 10 82
Carry On

(featuring Rita Ora)

7 43 34 46 17 14 7 26
Not OK

(featuring Chelsea Cutler)

7 27 9
Kem kan eg ringe

(featuring Store P & Lars Vaular)

3
Higher Love

(featuring Whitney Houston)

2 20 28 22 7 72 9 63 2
Family

(featuring The Chainsmokers)

31 25 60 6
2020 Forever Yours (Avicii Tribute)

(featuring Sandro Cavazza)

5 65 77 4
  1. ^ https://soundcloud.com/search?q=kygo%20younger
  2. ^ https://www.youtube.com/watch?v=gx4rsZkCCss
  3. ^ http://www.kissfm.ro/kiss-top-40/
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2015. Marrë më 18 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ http://www.vg.no/rampelys/musikk/bevegelser/norske-kyrre-22-spiller-paa-megafestival/a/10147948/