Mikel Koliqi (Shkodër, 29 shtator 1902 - 28 janar 1997) ka qenë prift, muzikant dhe kardinali i parë shqiptar i Kishës Katolike.

Eminenca e tij Kardinal Mikel Koliqi
Fotoporteti
Emri Mikel
Mbiemri Koliqi
Lindur më 29 shtator 1902
Lindur në Shkodër
Vdiq më 28 janar 1997
Vdiq në Shkodër
Kombësia Shqiptar
Shtetësia Shqiptare
Profesioni Klerik Katolik, Arqipeshv i Shkodrës, Kardinal

JetaRedakto

FamiljaRedakto

Mikel Koliqi lindi më 29 shtator 1902, i biri i Shan Koliqit dhe Ages së Cuk Simonit, nga lisi i tamblit ishte nip Parrucejsh[1], familje reshpere shkodrane fort e kamur. Ndërsa lisi i gjakut i tij kishte origjinën prej Lotajve të Shalës së Dukagjinit, e rënë në krahinën e Anamalit rreth vitit 1700 së pari, e pastaj u vendosën Shirokë. Prej një të pari i mbeti nofka Kolaj, të cilës iu vendos prapshtesa -iqi prej tregtisë të vazhdueshme me Malin e Zi[2]. Ishte i pari ndër fëmijët, pas tij vinte Ernesti, Leci, Guljelmi, Margerita, Viktori dhe Terezina[3].

ShkollimiRedakto

Mësimet fillore i mori në vendlindje në Kolegjin Ksaverian të drejtuar nga etërit jezuitë. Për shkollimin e mesëm, jezuitët e nisën në kolegjin "Cesare Arici" në Breshia. Më pas u regjistrua në kolegjin Vilorez në Monza më 1919, më 1924 u regjistrua në një shkollë teknike në Bari. Më pas vijoi studimet në Politeknikun e Milanos, ku edhe ndjeu thirrjen për rrugën e fesë dhe e la politeknikun. Më 1931 kreu studimet për teologji e filozofi në seminarin arqipeshkvnor në Milano. Më 30 maj të atij viti u shugurua meshtar në Kishën e Jezuitëve të Shkodrës nga arqipeshkvi Imzot Lazër Mjeda dhe u emërua famullitar në dioqezën e Shkodrës[4].

MuzikaRedakto

Më 1932 themelo korin e Katedrales të quajtur "Scuola Cantorum". Kompozoi dhe realizoi në skenë tri melodrama të Dom Ndre Zadejës. Kompozoi edhe 30-40 pjesë të ndryshme korale.

PublicistikaRedakto

Nga viti 1938 e deri më 1944 qe redaktor i së përkohshmes "Veprimi katolik shqiptar" dhe drejtor i "Kumona e së diellës"[4].

Përndjekja nga diktatura komunisteRedakto

Më 3 shkurt 1945 arrestohet nga autoritetet komuniste dhe dënohet me dy vjet burgim ngaqë kishte dëgjuar radio të huaja. Arsyeja e vërtetë ka qenë më me gjasë veprimtaria politike e të vëllait, Ernestit, gjatë pushtimit italian. Më pas u lirua për t'u arrestuar sërish më 1946, i dënuar me 5 vjet burgim. Më pas u lirua dhe arrestua sërish më 1951, kur u dërgua në kampet e punës në Gradishtë, Kuç, Gjazë, Beden, Orman, Savër, Ballsh e Zejmen. Dënimet e tij të bërë së bashku shumojnë në 21 vjet heqje lirie dhe 21 vjet punë të detyruar.

U lirua më 1986 për arsye moshe.

Urdhërimi kardinalRedakto

Më 26 nëntor 1994 u urdhërua kardinal xhakua i Kishës së të Tërshenjtëve në Via Appia Nuova pranë Romës dhe më pas u ngrit kardinal nga Papa Gjon Pali II, duke u bërë kështu i pari kardinal shqiptar[4].

Ndërroi jetë më 28 janar 1997, u varros në kriptën e Katedrales së Shkodrës[5][6].

ReferimeRedakto

  1. ^ Camaj M., Fjala qet fjalën - Në rasën e gjashtëdhetëvjetorit të lindjes së Ernest Koliqit, "Shêjzat",
  2. ^ Bushati H., "Shkodra dhe motet: (traditë, ngjarje, njerëz...)", Shkodër: Idromeno, 1999.
  3. ^ Demo E., Viktor Koliqi i fshehti dhe i ndjeshmi vëlla shkrimtar: "Hylli i Dritës" rizbulon pas gjysmë shekulli vëllain shkrimtar të Ernest Koliqit, Tiranë: Shekulli. - Nr. 2529, 22 janar, 2009, f. 20 - 21.
  4. ^ a b c Elsie, Robert (2013). "A Biographical Dictionary of Albanian History". I.B. Tauris. f. 247. ISBN 9781780764313. Marrë më 2 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kërkim "Mikel Koliqi" në catholic-hierarchy.org". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Historiku i Katedrales së Shkodrës". Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 2 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)