Murat Isaku (Gajre, 15 prill 1928 - Tetovë, 24 gusht 2005) ka qenë arsimtar, poet, romancier, tregimtar si dhe ka lënë një monografi për poetin Lasgush Poradeci.[1]

Biografia Redakto

U lind në Gajre të Tetovës1928, shkollimin e ndoqi në Tetovë, Elbasan, Prishtinë, Prizren, maturën e mbaroi në Normalen e Gjakovës, studimet e larta për gjuhën dhe letërsinë i mbaroi në Beograd1953. Punoi si profesor i gjuhës shqipe në gimnazin e Tetovës dhe mëtej u emërua zv. drejtor i kësajë shkolle. Duhet theksuar se u caktua redaktor i TV Shkupit për emisionet e gjuhës shqipe nga edhe u pensionua.

Ndërroi jetë në moshën 77 vjeçare në Tetovë në vitin 2005.

Tituj të veprave Redakto

 • Zani i malit (1960)
 • Buzëqeshjet e mesditës (1963)
 • Drithmat (1975)
 • Blana (1982)
 • Unaza e djerrinës (1971)
 • Gërsheti (1978)
 • Sheshtina (1982)
 • Dielli e din rrugën e vet (1965)
 • Flaka e vonar (1973)
 • Plagët (1975)
 • Etje (1982)
 • Damkat (1986)
 • Shtjella (1989) [2]
 • Gjaku i sharraxhive19??(në vazhdime në Flaka e vëllazërimit)
 • Ngushëllimi i Bukur
 • Fatprerët

Referime Redakto

 1. ^ "Përkujtim / 15 vjet më parë ndërroi jetë shkrimtari Murat Isaku". tradita.org. 24 gusht 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ Gjovalin shkurtaj dhe Enver Hysa : Gjuha Shqipe për të huajt dhe shqiptarët jashtë atdheut