Orbis Pictus, ose Orbis Sensualium Pictus (Bota e dukshme në figura), është një libër shkollor për fëmijë i shkruar nga edukatori dhe pedagogu moraviano-gjerman John Amos Comenius dhe i botuar në vitin 1658. Ishte libri i parë i përdorur gjerësisht me figura për fëmijë, i botuar fillimisht në latinisht dhe gjermanisht dhe më vonë u ribotua në shumë gjuhë evropiane. [1] Libri revolucionar [2] u përhap shpejt nëpër Evropë dhe u bë libri shkollor përcaktues për fëmijë për disa shekuj.

Një ribotim i fundit të shekullit XVIII i veprës Orbis Pictus, botuar në Pressburg/Pozsony, Mbretëria e Hungarisë. Ky botim është në katër gjuhë: latinisht, hungarisht, gjermanisht dhe çekisht )

Përmbajtja Redakto

Libri është i ndarë në kapituj të ilustruar me stampa bakri, të cilat përshkruhen në tekstin shoqërues. Në shumicën e botimeve, teksti jepet në gjuhën latine dhe në gjuhën amtare të fëmijës. Libri ka 150 kapituj dhe mbulon një gamë të gjerë temash: 

Historia Redakto

 
Pllakë në përkujtim të publikimit të veprës Orbis Pictus në Levoča

Fillimisht i botuar në latinisht dhe gjermanisht në vitin 1658 në Nuremberg, libri u përhap shpejt në shkollat në Gjermani dhe vende të tjera. Botimi i parë në anglisht u botua në 1659. Botimi i parë katërgjuhësh (në latinisht, gjermanisht, italisht dhe frëngjisht) u botua në 1666. Përkthimi i parë çekisht u bë në botimin katërgjuhësh të vitit 1685 (së bashku me latinishten, gjermanishten dhe hungarishtin), nga shtëpia botuese Breuer në Levoça. Në vitet 1670 deri në 1780, botimet e reja u botuan në gjuhë të ndryshme, me përmbajtje të përmirësuar si fotografi ashtu edhe tekst. 

Orbis Pictus pati një ndikim afatgjatë në edukimin e fëmijëve . Ai ishte një pararendës i teknikave audio-vizuale dhe qasjes leksikore në mësimin e gjuhës. [3]

Në 1930 Otto Neurath pretendoi se imazhet në Gesellschaft und Wirtschaft përbënin një Orbis Pictus të ri. [4]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Epstein, Connie C. (1991). The Art of Writing for Children. Archon Books. fq. 2. ISBN 0-208-02297-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Orbis Sensualium Pictus Lecture". Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2017. Marrë më 19 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Learning from Comenius - the pedagogical underpinnings of the Orbis Pictus". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Neurath, Otto (1930). Gesellschaft und Wirtschaft. Vienna: Gesellschafts-und Wirtschaftsmuseum. fq. 101. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lindhje të jashtme Redakto