Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin I DREJTI. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Id logo.png

Une nuk e kamë që ky debatë nuk është i rëndësishëm mirpo paragrafi duhet të përmblidhet dhe të mosë duket si lajm ditorë. Unë e kuptojë se tani je i peokopuar nga ky debatë por pas një kohe ky debatë do të jetë vetëm një pikë në detë sikurse ka ndoshur me debatet tjera. Për këtë më duket për Wikipedian jo për debatin që ajo të jetë në fletën e diskutimt dhe pastaj në bazë të ati diskutimi të përmblidhet një paragrafë për këtë debat nëse mndon se është i vlefëshem për biografin e jetës së të dyve. Pastaj lidhjet duhet të vendosen si burim i të dhënave dhe nuk e preferojmë të jenë në mes të seksionit (artikullit) --Hipi Zhdripi 2 Qershor 2006 22:52 (UTC)

Lajm/Mesazh/SelomRedakto

Diskutim:Ismail Kadare#Propozim për paragrafin--Hipi Zhdripi 2 Qershor 2006 23:17 (UTC)

I DREJTIiRedakto

Valla sa po shohë nuk e meriton këtë pseudonim. hahah. Ma sakt kish me konë "Shekulli" se "i drejti" . Po ti a nuk po e shehë që aty te burimi i të dhënave a ka shkunë që ashtë marr Shekulli si burim. A tja qesim tashti në fillim të artikulli seksionin burim i të dhënave. hahah. Ti edhe një pseudonim tjeter i ki këtu a po më doket. Nejse. Masi që ke aq dëshirë për me qenë lajmëtarë edhe për me ja rritë emrin Shekullit merre i mbledhi bile titujt e gazetave shqiptare. Ti a vetem shekulli me pas interes e na me grishta en goja. hahahh. Qe me ta vërtetu qe kamë drejtë në lidhje me pseudonimin qe fakti Rexhep Qosja. Te Ismajli e ki korigju e te ky tjetri jo. hahah --Hipi Zhdripi 3 Qershor 2006 11:24 (UTC)

Ej, Qosja e paska shkru në ballë të librit:

“Shkrimtari i madh argjentinas, Horhe Luis Borhes, thotë se “Libri që nuk e përmban kundërlibrin mund të konsiderohet i panevojshëm”. Çdo libër, pavarësisht a është letrar a shkencor, e përmbarojnë lexuesit, miq dhe kundërshtarë të autorit, qoftë duke e pohuar, qoftë duke e mohuar”, -shkruan Qosja në parafjalën e “kundërlibrit”.

E gjyshtu bojin shkrimtart politik. Le se ata te dytë kokan ka e dijin shka jonë ka bojin fort mirë. (em shtine mi lexu gati krejt "Shekullin") --Hipi Zhdripi 3 Qershor 2006 11:35 (UTC)

KategorizimetRedakto

Kategoria duhet ne trajten e pashquar shumes: dmth. Kosovarë, me ë ne fund. Flm. per mirekuptimin. Tung Uni 30 Korrik 2006 16:49 (UTC)

A mundesh me i ndërrua të gjitha ku shkruan Kosovar me Kosovarë, por ende ende jam i pasigurt se cila është korrekte. I DREJTI 30 Korrik 2006 16:52 (UTC)

Une kam dhe shume pak kohe tani, por lere njehere ashtu se mos e rregullon roboti. Uni 30 Korrik 2006 16:56 (UTC)

Prjej cilës ditë u bonë dugagjinasit KosovarRedakto

Agim Çeku qysh kur u bo kosovar ai ashtë dugagjinas. Shakat anash por nëse dëshirojmë të bëjmë ndarjen duhet të bëhet në mënyrë serioze dhe duhet mbledhë njohuri mbi rajonet shqiptare. Nuk d.m.th se tashti që është në modë kjo me ndryshu edhe përkatësin rajonale. Apo ke mendu vetem përkatësin politike apo administrative të teritoreve, nëse është ashtu atëherë duhet me i thirrë shqiptartë e maqedonis Maqedon? Të lutem mendo pakes. Sa për fillim e di se ka kosovar, dugagjinas, malsorë , drenicak këto nuk janë pohime arbritrare por kështu ka qendë edhe pasi që të ulet pluhuri rreth termit Kosovë bien gjërat në vend të vetin. Bile ta kishe përdorë si përkatësi Dardanë kishe me qenë shumë më i saktë. Si do që të jetë nuk është koha për ktë po ta japë një shmbull kur të vije Llapiani në Dugagjin i thojin Kosovarë, Kur të shkonë Gjakovari në Shkodër nuk i thojin Kosovar por Gjakovar (prej malësis Gjakovës) nashta e ki ngu Sali Berishen, tropojonët i takojin malësis Gjakovës nuk jonë Kosovarë. Nejse une nuk komë edhe aq shumë njohuri por qita e di. Në mos besofshë merri do gojdhëna të mbledhuna nga p.sh Anton Çeta. Termi kosovar nuk është përgjithësu nga shqiptarët por nga të huajt apo saktësisht nga të paditurit apo si thojin sot "out siders". Nëse ku ta di une vendoset të krijohet një nation (popullat shtet formuese) me emrin Kosovar atëher me siguri duhet me mendu si e vepru. Mirpo shqiptarët po më doket nuk po dojin me kriju së bashku me shkijet një shtet por vetem d.m.th një popullat shtet formuese po donë me kriju edhe një shtet. Për krijimin e këtij shteti nuk ka vepru popullata e Kosovës por shqiptart disa direkt e disa indrekt, p.sh shqiptart në Mal të Zi kanë bartë barrën e tyre, kanë pranu me ndihmu pa kompenzime por për një qëllim, Maqedoni po ashtu Shqipëri ka qenë e vetëkuptueshme kjo edhe pse barra kryesore i bije shqiptarve të Kosovës ata nuk e kanë qenë të vetmit që kanë punu e luftu për krijimin e këtij shteti. Është e njëjta gjë si me themelimin e shtetit të parë shqiptar që sot nga komuniteti i katunit (OKB) është pranuar si shtëpi e ndërtuar nga gjithë shqiptarët. Kosovën katuni nuk po donë me pranu si të ndërtuar nga shqiptarët por nga popullsia e Kosovës (kallxom pash zotin shka kanë bo shkijet për me kriju këtë shtet). Në atë moment kur të thua Kosovar është rreziku që aty të hynë edhe shkijet se tek e fundit edhe ata nga serbt e serbis thirren kosovar. --Hipi Zhdripi 30 Korrik 2006 21:07 (UTC)

Upss!!! Shpresoj se po më kupton dhe jamë i bindur se e kupton qështjen. Problemi është i thjeshtë nëse ke dëshirë të bështë seleksonimin. Për mua është interesant të di se në bazë të cilit sistem logjik po mendon me kriju. Në bazë të rajoneve natyrore, historike, ushtarake, administrative, shtetrore apo ku ta di. Une e pranojë cilin do sistem logjik por nuk mund ta pranojë nëse për shqiptarët e që jetojin nën Aministraten e Kosovës të quhen kosovar e shqiptarët që jetojnë nënë Administraten e Serbisë të quhen shqiptar apo ata nën Administraten Maqedonis vetëm për shqiptarët nën Administraten e Shqipërisë mund të përdoret kategoria shqiptarë. Përndryshe do ky sistem nuk do të jetë logjik. Nëse mendon seleksionimin sipas rajoneve shqiptare atëher Agim Çeku nuk është Kosovar. Sepse Peja nuk hynë në asnjë ndarje rajonale në rajonin e Kosovës apo si thonin të vjetrit në anën e Kosovës.

U bona nervozë tu menu. Por kurrsesi nuk bon me lonë Agim Çekun nën këtë kategori e vetmja mundësi është të shkruhet "Shtetas Kosovar" ndërsa termi "kosovar" duhet pritë edhe nja 10-20 vjetë e të hy në përdorim për përcaktimin e shtetësi dhe jo përkatësis nacional apo kombëtare. Nuk e di bile a ka me funksionu se qysh tregonë praktika njerzt dembela i shkurtojnë fjalët e harrojin se po ja hupin kuptimin e fjalës, por e njajta d.m.th praktika tregonë se në këtë qështje shqiptarët nuk kanë qenë dembela që nga 1912-ta. Edhe sot lajmet në TVSH thonë "vdiq një shtetas shqiptar". Çka me bo bollë dembela jena por për këtë punë qysh po e shehë spo pritojë edhe une ta musha faqen. Përdore termin Dardan qohet pak pluhen po nuk bohet "tornado". Sa i përket edhe flamurit aty po më doket shqiptart jonë ka dojin me pranu çfardo flamuri të Kosovës por jo mu da prej flamurit shqptarve. Po më doket dikush (duhet me kanë me gjenerat) ju ka fut në kry e në zemër, për shka e kanë bo në atë masë nuk e di po e di që dy terme e kanë mbajtë frymen shqiptare për përparim tek rinia në Kosovë, flamuri si qëllim dhe trepça si udha tek qëllimi. Disa janë plakë e se kanë marrë veshë. Këto janë gjëra simbolike por tek rinia religjioni nuk ka pas ndonjë rol frymëzues për rinin kjo ka qenë fe e dhe (edhe te une). Une jam plakur por në Kosovë ka ende Rini që do frymëzim dhe udhëzim, termi "Dardania" (edhe pse ma merr mendja se nuk është "IN" lloji i frymëzimit) ai në faktë është frymëzim real që prek pak ëndrrat shoqërore, ekonomike e që do ti shërbej Rinisë si për mu që ka qenë flamuri dhe trepça. Nejse nuk bonë me krahasu CD me DVD një DVD i ka 4-5 CD-ja po nëse nuk ki "program operues" edhe DVD ska shka të vynë.

Boll ka pushu Skenderbeu në Tiranë, skena hesap me lonë me pushu edhe në Prishtinë aq gjatë duhet me ecë, me ecë me shku në Shkup e Nish se me lonë me pushu gjatë trashet e nuk livrit prej venit. Me ecë e jo me tempo të Kasetave por të DVD-jave, duhet program (kompatibel) që e sjellë DVD jo Kaseten.

[[Nuk e kuptoj (Gabim sintakse): {\displaystyle T'''Tekst i trashë'''itulli i lidhjes} --80.80.162.149 10 Gusht 2007 16:00 (UTC)Titulli i lidhjes]]VN,MCVCVNM,SwhZ GVBNMXDBN,MDS GIzzzDFhartJKL;5tfFSC5zzzzzzzzznbzxzxst3456176o4 szzghk

Emrat e shteteveRedakto

Ne qofte se ke mundesi a mund ta kontaktosh perdoruesin Përdoruesi:Dan (është emri i kontos së përdoruesit, Hipi Zhdripi është nënshkrimi i tij --Hipi Zhdripi 14 Gusht 2006 19:15 (UTC))? emrat disa prej shteteve ne hartat e fundit jane gabim. si per shembull Madagaskari, Kepi i Gjelber, etj.129.240.157.104 3 Gusht 2006 19:29 (UTC)


Secila hartë e ka vendin ku me shtypë (redaktoni); si ta shtypë aty të del në fushën e redaktimit lista e Shteteve që e kfizojnë shtetin përkatës. Urdhëro dhe më ndihëmo --Hipi Zhdripi 14 Gusht 2006 19:14 (UTC)

Emrat e shteteve rë shqipuara nga Dani (sipas ABC shqipe) Emrat anglisht-shqip me flamura (sipas ABC anglisht)--Hipi Zhdripi 15 Gusht 2006 17:17 (UTC)

A ki me shtu diçka?Redakto

Në këtë pjesë Portal:Ngjarjet e tanishme. Vetem e vetem për ty e kom bo, se thojshe që donë me punu vetem për tema shqitare. tashti qaty i mbledhë lajmet. Burimet e Lajmeve për trevat shqiptare, normal që duhet të jenë të verifikuara nga agjencitë zyrtare shqiptare përndryshe mund të çojin në Hagë për propaand. (hahaha) Për lajmet nga bota une i shtina (nuk e di a kamë të drejt) dy lidhje. Si do që të jetë e pres një "FLMN" ose një "e ki bo mutë", se nuk e kamë pasë njetë me hi ktyne gropave. Me pakë punë tashti munesh me kriju një arkiv të lajmeve për argumentim të Pavarsia e Kosovës. Të dëshiroj punë të mbarë. --Hipi Zhdripi 15 Gusht 2006 06:07 (UTC)

Ups!!! Vazhdo qita Portal:Ngjarjet e tanishme/Kosova.

Stampa : AktualeRedakto

Po e liroj sa per te mundur ti te e freskosh por dizajni eshte shum mire i bere, me mir se verzionet me heret, pra vetem materialet i fresko. (Puntori 12 Shtator 2006 11:24 (UTC))

Drejtsia mbi të gjithaRedakto

Tun O i Drejt. Dashta me ta kujtu që po ë duket që është e drejt të përmenden edhe kundërshtarët si dhe ish-anëtarët e bisedimeve. Apo nashta ika ra pluhuri i Historis (i ke harru pjesëmarrësit tjerë), hahahha. Pavarësia e Kosovës#Delegacioni kosovar në bisedimet për statusin --Hipi Zhdripi 27 Mars 2007 19:39 (UTC)

Toleranca dhe MeritokraciaRedakto

Në projekte të këtilla si en.Wikipedia, lu meritat e personave lartësohen mbi vetë projektin është vështirë të ndyrshosh diçka edhe nëse dëshiron me të vërtet të ndihmosh e lëre më të shpallosësh të vërtetem. Aty nuk bënë të ndryshohet nga brend sepse me ato marrëveshje e votime që i bëjnë aty është e kotë të provosh të depërtosh me të vërteten. Është thjeshtë, këtë hapësirë të lirisë që rrjedhë si pasojë e vetë projektit nuk mundemi nga brenda ta karrigjojmë (vetëm nëse e lëmë sq. të bie poshtë). Por, problemi im është më i madhë që në përgjithësi Wikipedia nga shqiptarët po shifet si armike e botëkuptimeve të tyre. Dhe, çka është e vërteta edhe është njashtu në realitet. Shiko p.sh një rast që mund të ketë pasoja ligjore për projektin e Wikipedias.

Wikipedia është projekt publik, nuk është i mbyllur përbrenda një bashkësie por secili mund të lexojë përmbajtjen e saj. Pasi që është kështu edhe duhet të i përmbahet vijës së mjeteve të informimit publik. E kjo me votime e marrëveshje brenda redaktuesve nuk mund të arrihet, pasi që redaktuesit nuk i dinë tolerancen anash vijes së mjeteve të informimit. Për këto raste thirren përgjegjësit e saj, d.m.th fondacioni. Si përdorues është vështirë të bihet në kontakt me ta (së paku mua më duket ashtu), por një letër e një avokati ndihmon që të t´fillohen punët. Duhet t´ja bëjmë sikur ata që ja kanë bërë ati me bluzen KOSOVO IS SERBIA.

Këto projeke edhe nëse mbështeten nga qeveri të caktuara kjo nuk d.m.th se mbështen nga ligjet e shteteve të tyre.

Me një letër të avokatit, së paku mund të arrihet që në artikujt ku shkruan për Serbinë e Kosovën të vëhet një shënim dallues që artikulli bie në "kundërshtim me ligjin e shtetit përkatës" apo "nuk paraqet qëndrimin e shtetit përkatës" apo të i shtye përgjegjësit e fondacionit që artikujve të till të i kushtojnë vëmendje më të madhe. Kjo që po them nuk është pa arsye. Shiko më poshtë.

Rasti i informimit publik Një grua dhe familja e saj (shtetas gjerman) udhëtonë për në Kosovë, aty hynë nga ana e kufirit të Malit të Zi. Për t´u kthyer ajo parashehë një ditë të caktuar. Mirëpo vajza e saj, e lindur dhe e shkolluar në Gjermani (Real schule) lexon artikullin në Wikipedian gjermane dhe fiton përshtypjen (vajza ka mentalitet gjerman, e flet shqipen si bylbyl: flet gjermanisht me fjalë shqipe!!!) se Kosova dhe Serbia janë një shtetë dhe i propozonë së ëmës që të marrin një autobz që udhëton nëpër Serbi. E ëma dhe rrethina e saj e kundërshtojnë, por ja që e ëma duke mos e zotëruar mirë gjermanishten, bazohet në optikën e artikullit ku është paraqitur harta dhe i jepë të drejtë vajzës së saj. Kështu vendosin që të zgjasin pushimin, pasi që gjeten një ofertë më të mirë. Kur nisen për t´u kthyer në Gjermani, në kufirin Kosovë-Serbi, policia kufitare i zbretë nga autobuzi me arsyetimin se ata kanë hyrë nga një shtet i panjohur për Serbin!!!

Me fjalë tjera, për një moshatare të saj (mund të jetë edhe fëmijë nga prindrit gjerman), artikulli në wikipedian gjermane lenë përshtypjen se Serbia e Kosova janë një shtet dhe se me mentalitetin e tyre mendonjë se aty nuk ka kufi dhe se ajo hapësirë qeveriset nga një qeveri (në mes të Bavarisë (Shtet i Lirë!!!- e thonë) dhe landeve tjera nuk ka kufinjë. Kësaj, për së brendëshmi nga ana e wikipedias nuk mund të i dilet përpara përpos me tërheqjen e vëmendjes së administratorve dhe thirrjen në ndërgjegjen e tyre. Për nga jashtë unë nuk di, ndoshta për shqiptarët e Kosovës do të ishte më lirë një padi e sa blerja e biletave kot.--Hipi Zhdripi 4 Prill 2008 01:39 (UTC)

Nuk është rastë i vetëm, për shtetas amerikan nuk e di si qëndron puna.--Hipi Zhdripi 4 Prill 2008 01:44 (UTC)

Upss!!! Ti je munduar të ndryshoshë artkullin për Kosovën, po kjo është e kot përderisa informacionet në artikullin informues (intro) të Serbisë paraqesin një pasqyrë tjetër. Në fakt ti e ke paraqit edhe vetë problemin e qeverisjes së këtij projekti kur njerzit fiksohen në një artikull e harrojnë që ai artikull exston i plotë vetëm kur ndihmohet nga "lidhjet" që gjenden në të. Për mendimin tim zixhiri i artikujve që e prekin Serbin dhe Kosovën në projektet e Wikipedias nuk ekziston. Përkundrazi ato e qesin në pah pabesueshmërin dhe kontraditat e projektit. Për këtë, këtu tek ne jam munduar t´a mbaj artikullin për Kosovën si protektoriat pasi që ndryshe zixhiri këputej. Tani gjërat kanë ndryshuar. Kosova është shtetë dhe në hapsirën anglofolni dhe gjermanofolni duhet të preentohet njashtu me gjitha vetit të srukturës së artikullit mbi Serbinë, së paku në pjesen informuese akuale (për histori e elemente tjera nuk e prek vija e mjeteve të informimit). Pastaj, artikulli për njohjen e Kosovës, nuk e prek vetëm Kosovën por edhe Serbin si anëtare e OKB-së. Në faktë kjo është edhe pjesa që këta artikuj duhet ta kenë të njëjtë. Aty edhe mund të zhvillohet redaktimi me vota e ku ta di une sipas rregullave të brendshme të Wikipedisë, por gjithënjë duhet bërë ndryshime paralel (ndoshta një stamp do të ishte e mirë, në fletën e të cilës do të bëhej diskutimi). Fati i Kosovës e i Serbisë nuk varret nga Wikipedia!!! Por me veprime të tilla dy palët humbin investor potencial. Dyjat janë vende të pasigurta.--Hipi Zhdripi 4 Prill 2008 02:25 (UTC)