The Pallone d'Argento – Coppa Giaime Fiumanò (Topi i argjendë) është një çmim i përvitshëm që jepet nga Unione Stampa Sportiva Italiana (Bashkimi i Shtypit Sportiv Italian) ose USSI. Ky çmimi i jepet lojtarit të Serie A i cili është konsideruar të ketë "drejtësi dhe talent futbolli, korrektësi sportive, moral të mirë dhe bujari ndaj të dobëtit" në sezonin e kaluar.

FituesitRedakto

 
Javier Zanetti, fituesi i sezonit 2001–02.
Sezoni Lojtari Klubi
1999–00
  Paolo Negro[1]
Lazio
2000–01
  Damiano Tommasi[1]
Roma
2001–02
  Javier Zanetti[2]
Internazionale
2002–03
  Ciro Ferrara[1]
Juventus
2003–04
  Andriy Shevchenko[1]
Milan
2004–05
  Gianfranco Zola[1]
Cagliari
2005–06
  Luca Toni[1]
Fiorentina
2006–07
  Kaká[1]
Milan
2007–08
  Francesco Totti[1]
Roma
2008–09
  Alessandro Del Piero[1]
Juventus
2009–10
  Morgan De Sanctis[3]
Napoli
2010–11
  Antonio Di Natale[4]
Udinese
2011–12
  Andrea Pirlo[5]
Juventus
2012–13
  Stephan El Shaarawy[6]
Milan
2013–14
  Giuseppe Rossi[7]
Fiorentina
2014–15
  Francesco Acerbi[8]
Sassuolo
2015–16
  Alessandro Florenzi[1]
Roma
2016–17
  Andrea Belotti[9]
Torino

Shiko gjithashtuRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d e f g h i j "A Florenzi il "Pallone d'Argento" Coppa Giaimè Fiumano" ["Topi i Argjendë" Coppa Giaimè Fiumano për Florenzin] (në italisht). ussi.it. 8 maj 2016. Marrë më 9 maj 2016.
  2. ^ "Calcio: J. Zanetti il più sportivo, a lui il pallone d'argento" [Futboll: J. Zanetti më sportivi, topi i argjendë është i tiji] (në italisht). Adnkronos.com. 23 prill 2002. Marrë më 4 janar 2020.
  3. ^ "Morgan De Sanctis Pallone d'argento" [Topi i Argjendë te Morgan De Sanctis] (në italisht). ussi.it. Marrë më 4 janar 2020.
  4. ^ "A Di Natale il Pallone d'argento 2011" [Topi i Argjendë 2011 te Di Natale]. legaseriea.it (në italisht). Marrë më 4 janar 2020.
  5. ^ Marco Reda (3 maj 2012). "Pirlo vince il "Pallone d'Argento": la consegna il 13 Maggio" [Pirlo fiton "Topin e Argjendë": do t'i jepet më 13 maj] (në italisht). Tutto Nazionali. Marrë më 4 janar 2020.
  6. ^ "Milan, Airc: ad El Shaarawy il Pallone d'Argento" [Milan: Topi i Argjendë te El Shaarawy] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 10 maj 2013. Marrë më 4 janar 2020.
  7. ^ "Pallone d'argento a Giuseppe Rossi durante Fiorentina vs Torino" [Topi i Argjendë për Giuseppe Rossin gjatë Fiorentina vs Torino]. libero.it (në italisht). Marrë më 21 janar 2015.
  8. ^ "A Francesco Acerbi il "Pallone d'argento – Coppa Giaime Fiumanò 2015"" ["Topi i Argjendë Coppa Giaimè Fiumano 2015" për Francesco Acerbin] (në italisht). Sassuolo Calcio. 26 maj 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 korrik 2020. Marrë më 26 shkurt 2016.
  9. ^ "Pallone d'argento a Belotti, premiazione prima del match Torino-Sassuolo" [Topi i Argjendë për Belottin, dhënja e çmimit para ndeshjes Torino-Sassuolo] (në italisht). Tutto Sport. 24 prill 2017. Marrë më 27 nëntor 2017.

Lidhje të jashtmeRedakto