Petrit Vasili është një politikan shqiptar. Ai ishte kryetari i partisë LSI dhe ministër i shëndetësisë në kabinetin e Sali Berishës.

Petrit Vasili
Ministër i Drejtësisë
Në detyrë
janar 2017 – 22 maj 2017
Paraprirë ngaYlli Manjani
Pasuar ngaGazment Bardhi
Ministër i Shëndetësisë
Në detyrë
shtator 2009 – qershor 2012
Paraprirë ngaAnila Godo
Pasuar ngaVangjel Tavo
Kryetar i LSI-së
Në detyrë
5 maj 2017 – 30 qershor 2017
Paraprirë ngaIlir Meta
Pasuar ngaMonika Kryemadhi
Të dhëna vetjake
U lind më4 qershor 1958
Tiranë
NënshtetësiaShqiptar
Partia politikeLSI
PunësimiPolitikan, doktor

Edukimi Redakto

Diplomoi pranë Universitetit të Tiranës, Fakulteti i Mjekësisë.
Ka kryer specilizime te plota pasuniversitare ne Tirane (1984 – 1985) dhe pranë Institutit Superior Sanitar në Romë gjatë viteve 1988 – 1991.

Karriera politike Redakto

Gjatë viteve 2001 - 2003 ka ushtruar detyrën Zëvendës Ministër i Shëndetësisë.
Nga shtator 2009- qershor 2012 ka mbajtur postin Ministër i Shëndetësisë.
Me 5 maj 2017 u emerua kryetar i Levizjes Socialiste per Integrim (LSI) pas zgjedhjes se Ilir Metes president i Republikes se Shqiperise.

Lidhje të jashtme Redakto