Quello che dai është një hit i këngëtarit pop/rock italian Marco Carta, i publikuar më 7 maj 2010 nën etiketën diskografike Warner.

KëngaRedakto

Hiti ka paraprire publikimin e albumi-t Il cuore muove, i publikuar me 25 maj 2010, dhe debutoi menjëherë direkt ne pozicionin e pare te klasifikimit FIMI.

Kënga inserohet në një compilation Radio Italia top 2010.

VideoRedakto

Videoklipi, (i drejtuar nga Gaetano Morbioli) ka si protagonist një lojtar rugby (Luca, interpretuar nga Tomaso Iotti, [lojtar i vërtete i Rangers Vicenza Rugby) i cili, vetëm për të marrë fame, është i gatshëm për gjithçka, edhe për të bere nja faull, gjate një ndeshjeje qe e nxjerr nga fusha. Nga ai moment jeta e tij ndryshon, do ti duhet te rifitoje besimin e te gjithëve, lojtare e trajner, dhe ia del mbanë fale ndihmës te se dashurës se tij, e cila i shkruan një letër. Video përfundon me fitoren e skuadrës se tij, fale një gjuajtje te Luce-s.

I gjithë video është regjistruar i teri ne Vicenza.

Rotacioni radiofonikRedakto

Ashtu siç ndodhi me shume hite te tjera, te dala ne te njëjtën periudhe, "Quello che dai" qëndroi e përjashtuar nga shume radio kombëtare, te cilat kishin vendosur te bllokojnë te gjitha hyrjet e reja pas një moskuptimi me Fonografet SCF, i cili kërkoi një rritje te te drejtave për transmetimin e këngëve ne radio.

Por si shpërblim hiti, ka pasur një rezultat te shkëlqyeshëm ne radiot lokale dhe ne radio-n kombëtare Kiss Kiss Network, te cilët nuk kane marre pjese ne proteste.

KëngëtRedakto

  1. Quello che dai - 3 min 22 s

KlasifikimeRedakto

Classifica (2010) Pozicioni
i arritur
Italia[1] 1

ShënimeRedakto

  1. ^ Stampa:Cita web

Stampa:Box successione

Stampa:Marco Carta

Arti & Kultura: Animim · Film · Letërsi · Muzikë · Serial · Strip Biologjia: Mjekësi
Gjeografia: Gjeografi · Kosovë · ShBA · Shqipëri · Maqedoni · Greqi Sporti: Sport
Teknologjia: Informatikë · Elektronikë  · Teknologji Shkenca: Fizikë, Matematikë