Koordinatat: 40°13′V 19°22′L / 40.21°V 19.37°L / 40.21; 19.37

Rrethi i Vlorës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Vlorës. Rrethi i Vlorës ka 151,286 banorë (sipas 2009), një sipërfaqe prej 1,609 km² dhe kryeqendër Vlorën.

link={{{të çon}}}

Ndarja administrativeRedakto

Rrethi i Vlorës përbëhet nga 4 bashki dhe 9 komuna që janë:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

Lidhje të jashtmeRedakto

Shiko edheRedakto