Autostrada SH8 e njohur edhe si Rruga Shtetërore 8 është një autostradë kombëtare në Shqipëri që përfshin 126 kilometres (78.29 mi) në të gjithë qarqet e Fierit dhe Vlorës . Ajo lidh qytetet e Fierit dhe Vlorës me qytetin e Sarandësbregdetin shqiptar të detit Jon . Pika më e lartë e SH8 është Qafa e Llogarasë, 1,043 metres (3,422 ft) mbi nivelin e detit. Rruga është ndërtuar në vitin 1920. [1]

Itinerari

Redakto

Rruga e Kombit SH8 degëzohet nga Rruga e Kombit SH4 në Fier dhe drejton qytetin e Vlorës . Nga Vlora rruga kalon në Qafën e Llogarasë, në Rivierën Shqiptare pranë Dhërmiut dhe përmes HimarësSarandë . Ajo përfundon në qendër të qytetit të Sarandës .

Galeria

Redakto

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "SH8". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)