Rrustem Berisha është Ministër i Mbrojtjes së Kosovës që nga shtatori i vitit 2017. Lindi më 2 mars 1965 në fshatin Doberdol të Komunës së Pejës. Gjatë Luftërave Jugosllave, Rrustem Berisha luftoi në Luftën e Pavarësisë së Kroacisë në anën e kroatëve dhe më vonë në Luftën e Kosovës, në anën e UÇK-së. Mori pjesë në Betejën e përgjakshme të Koshares, ku edhe ishte komandant dhe udhëheqës i njësitit të UÇK-së të njohur me emrin Njësiti "KOBRA".

Rrustem Berisha
Ministër i FSK-së
9 shtator 2017 – në vazhdim
Paraardhësi: Haki Demolli
Pasardhësi: Anton Quni
Të dhënat personale
Lindi më: 2 mars

1965

Lindi në: Doberdol, Pejë, Republika e Kosovës (ish-Republika Federale e Jugosllavisë)
Kombësia: Shqiptare
Partia politike: Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës
Fëmijë 4

Rrustem Berisha shkoi në shkollën e lartë ushtarake në Sarajevë, Jugosllavi 1980-84.[1]

Pas diplomimit në shkollën ushtarake, Berisha shërbeu në Ushtrinë Kombëtare të Jugosllavisë. Berisha shërbeu si komandant i togut në Karlovac 1984-85.[1] Nga viti 1985 deri më 1988, Berisha shkoi në një shkollë ushtarake në Sarajevë për t'u trajnuar që të bëhet oficerë.[1]

Pas diplomimit në Ushtrinë Kombëtare Jugosllave, Berisha shërbeu si komandant në Delnice, Republika Socialiste e Kroacisë, atëhere pjesë e Jugosllavisë.[1]

Nga viti 1998 deri më 1999, Berisha ishte anëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).[1][2] Në këtë kohë ai luftoi në Rrafshin e Dukagjinit, dhe mori pjesë në Betejën e Koshares.[3]

Pas shpërbëjes së UÇK-së, Berisha u bashkua me Trupat Mbrojtës të Kosovës (TMK).[1] Nga viti 1999 deri më 2002, ai shërbeu si Shef i Shtabit të Zonës së Dytë Mbrojtëse i TMK-së.[1]

Rrustem Berisha drejtoi akademinë ushtarake "Hamëz Jashari" nga viti 2002 deri më 2009.[1]

Në vitin 2013, Rrustem Berisha hyri në politikë, duke u bashkuar me partinë e AAK-së.

Në vitin 2014, Berisha fitoi një vend në Kuvendin e Kosovës.

Më 9 shtator 2017, Berisha u emërua Ministër i Forcave të Sigurisë së Kosovës duke zëvendësuar Haki Demollin.[1][4]

Si ministër i forcave të sigurisë, Berisha punoi drejtë një bashkëpunimi mes Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë (FARSH) dhe Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK).[5]

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d e f g h i Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura OfficialBio_Eng_20180718
  2. ^ Nikolic, Ivana (17 shkurt 2016). "Kosovo Ex-Guerrillas Convicted of Yugoslav Army Killings". Balkan Insight. Marrë më 19 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Perritt, Henry H. (2008). Kosovo Liberation Army: The Inside Story of an Insurgency. University of Illinois Press. f. 66. ISBN 978-0-252-03342-1. LCCN 2007046798. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "COMKFOR met the new Minister of KSF". European Western Balkans. 5 tetor 2017. Marrë më 19 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kosovo and Albania – Cooperation in the field of defence". NATO Kosovo Force. 27 shtator 2017. Marrë më 20 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)