Sezoni 1956 në Formula Një

110px-F1 logo svg.png

Formula 11956
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 8
Piloti kampion Juan Manuel Fangio
Ekipi kampion Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1956 ishte Formula 1 kampionati i 7të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 22 janar dhe baroi më 2 shtator ku fitues doli Juan Manuel Fangio me 2 fitore nga 8 garat e zhvilluara.

Garat sezonaleRedakto

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Argjentina - 1956 22 janar Oscar Gálvez Luigi Musso Ferrari
2   F1 Monako - 1956 13 maj Monaco Stirling Moss Maserati
3   F1 Indianapolis 500 - 1956 30 maj Indianapolis Pat Flaherty Watson-Offenhauser
4   F1 Belgjika - 1956 3 qershor Spa-Francorchamps Peter Collins Ferrari
5   F1 Franca - 1956 1 korrik Reims Peter Collins Ferrari
6   F1 Anglia - 1956 14 korrik Silverstone Juan Manuel Fangio Ferrari
7   F1 Gjermania - 1956 5 gusht Nürburgring Juan Manuel Fangio Ferrari
8   F1 Italia - 1956 2 shtator Monza Stirling Moss Maserati

Rezultatet sezonaleRedakto

Pozita Piloti Nr. Vendi Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Juan Manuel Fangio 22   Argjentina 30 2 2 6
2 Stirling Moss 36   Anglia 28 2 3 1
3 Peter Collins 26   Anglia 25 2 4
4 Jean Behra 32   Franca 22 5
5 Pat Flaherty 8   SHBA 8 1 1 1
6 Eugenio Castellotti 22   Italia 7.5 1
7 Paul Frere 6   Belgjika 6 1
8 Paco Godia 38   Spanja 6
9 Sam Hanks 4   SHBA 6 1
10 Jack Fairman 6   Anglia 5
11 Luigi Musso 28   Italia 4 1 1
12 Mike Hawthorn 23   Anglia 4 1
13 Don Freeland 16   SHBA 4 1
14 Ron Flockhart 4   Anglia 4 1
15 Cesare Perdisa 8   Italia 3 1
16 Johnnie Parsons 98   SHBA 3
17 Harry Schell 18   SHBA 3
18 Alfonso de Portago 30   Spanja 3 1
19 Horace Gould 19   Anglia 2
20 Olivier Gendebien 44   Belgjika 2
21 Dick Rathmann 73   SHBA 2
22 Luigi Villoresi 34   Italia 2
23 Hernando da Silva Ramos 14   Brazili 2
24 Louis Rosier 15   Franca 2
25 Chico Landi 2   Brazili 1.5
26 Gerino Gerini 42   Italia 1.5
27 Paul Russo 10   SHBA 1
28 Maurice Trintignant 20   Franca
29 Luigi Piotti 40   Italia
30 Keith Andrews 89   SHBA
31 Les Leston 2   Anglia
32 Oscar Gonzalez 16   Uruguai
33 Ottorino Volonterio 22   Zvicra
34 Pat O'Connor 7   SHBA
35 Paul Emery 32   Anglia
36 Piero Scotti 28   Italia
37 Ray Crawford 49   SHBA
38 Robert Manzon 10   Franca
39 Roy Salvadori 44   Anglia
40 Tony Bettenhausen 99   SHBA
41 Tony Brooks 24   Anglia
42 Toulo de Graffenried 14   Zvicra
43 Troy Ruttman 53   SHBA
44 Umberto Maglioli 46   Italia
45 Rodger Ward 19   SHBA
46 Archie Scott-Brown 19   Anglia
47 Carlos Menditeguy 6   Argjentina
48 Bruce Halford 48   Anglia
49 Bob Veith 14   SHBA
50 Bob Sweikert 1   SHBA
51 Bob Gerard 26   Anglia
52 Cliff Griffith 27   SHBA
53 Billy Garrett 41   SHBA
54 Andre Simon 12   Franca
55 Andy Linden 5   SHBA
56 Andre Pilette 34   Belgjika
57 Al Keller 55   SHBA
58 Al Herman 12   SHBA
59 Piero Taruffi 16   Italia
60 José Froilán González 12   Argjentina
61 Bob Christie 57   SHBA
62 Jimmy Daywalt 48   SHBA
63 Johnny Thomson 88   SHBA
64 Johnny Boyd 15   SHBA
65 Andre Milhoux 11   Belgjika
66 Desmond Titterington 20   Anglia
67 Johnnie Tolan 34   SHBA
68 Jimmy Reece 26   SHBA
69 Jimmy Bryan 2   SHBA
70 Jim Rathmann 24   SHBA
71 Fred Agabashian 42   SHBA
72 Jack Brabham 30   Australia
73 Duke Dinsmore 64   SHBA
74 Ed Elisian 10   SHBA
75 Giorgio Scarlatti 14   Italia
76 Eddie Johnson 81   SHBA
77 Gene Hartley 82   SHBA
78 Jack Turner 54   SHBA

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto