Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1958 ishte Formula 1 kampionati i 9të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 19 janar dhe mbaroi më 9 tetor ku fitues doli Mike Hawthorn vetem me 1 fitore nga 11 garat e zhvilluara përkundër konkurentëve Stirling Moss me 5 fitore dhe Tony Brooks me 3 fitore.


Formula 11958
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 11
Piloti kampion Mike Hawthorn
Ekipi kampion Vanwall
Koment:
Përdorimi i stampës

Garat sezonale Redakto

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Argjentina - 1958 19 janar Oscar Gálvez Stirling Moss Cooper-Climax
2   F1 Monako - 1958 18 maj Monaco Maurice Trintignant Cooper-Climax
3   F1 Holanda - 1958 26 maj Zandvoort Stirling Moss Vanwall
4 Stampa:Country data the United States (1912-1959) F1 Indianapolis 500 - 1958 30 maj Indianapolis Jimmy Bryan Epperly-Offenhauser
5   F1 Belgjika - 1958 15 qershor Spa-Francorchamps Tony Brooks Vanwall
6   F1 Franca - 1958 6 korrik Reims Mike Hawthorn Ferrari
7   F1 Anglia - 1958 19 korrik Silverstone Peter Collins Ferrari
8   F1 Gjermania - 1958 3 gusht Nürburgring Tony Brooks Vanwall
9   F1 Portugalia - 1958 24 gusht Boavista Stirling Moss Vanwall
10   F1 Italia - 1958 7 shtator Monza Tony Brooks Vanwall
11   F1 Maroku - 1958 19 tetor Ain-Diab Stirling Moss Vanwall

Rezultatet e konstruktorëve Redakto

Vendi Ekipi Pikë
1 Vanwall 48
2 Ferrari 40
3 Cooper-Climax 31
4 BRM 18
5 Maserati 6
6 Lotus-Climax 3
7 Connaught 0
8 OSCA 0
9 Porsche 0

Rezultatet e pilotëve Redakto

Pozita Piloti Nr. Vendi Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Mike Hawthorn 6   Anglia 44 1 7 4
2 Stirling Moss 8   Anglia 38 4 5 3
3 Tony Brooks 10   Anglia 24 3 3 1
4 Roy Salvadori 28   Anglia 15 2
5 Harry Schell 16   SHBA 14 1
6 Peter Collins 2   Anglia 14 1 2
7 Maurice Trintignant 2   Franca 12 1 2
8 Luigi Musso 2   Italia 12 2
9 Stuart Lewis-Evans 12   Anglia 11 2 1
10 Jean Behra 14   Franca 9 1
11 Wolfgang von Trips 16   Gjermania 9 1
12 Jimmy Bryan 1   SHBA 8 1 1
13 Phil Hill 4   SHBA 8 2
14 Juan Manuel Fangio 34   Argjentina 6 1
15 George Amick 99   SHBA 6 1
16 Johnny Boyd 9   SHBA 4 1
17 Cliff Allison 34   Anglia 3
18 Jack Brabham 50   Australia 3
19 Tony Bettenhausen 33   SHBA 3
20 Joakim Bonnier 18   Suedia 3
21 Masten Gregory 22   SHBA 3
22 Bruce McLaren 20   Zelanda e Re 2
23 Jim Rathmann 2   SHBA 2
24 Jud Larson 44   SHBA
25 Ken Kavanagh 50   Australia
26 Len Sutton 68   SHBA
27 Louis Chiron 56   Franca
28 Johnny Thomson 7   SHBA
29 Luigi Piotti 54   Italia
30 Luigi Taramazzo 50   Italia
31 Robert La Caze 58   Maroku
32 Al Keller 52   SHBA
33 Johnnie Tolan 19   SHBA
34 Wolfgang Seidel 24   Gjermania
35 Troy Ruttman 30   SHBA
36 Tom Bridger 56   Anglia
37 Shorty Templeman 83   SHBA
38 Tony Marsh 30   Anglia
39 Rodger Ward 8   SHBA
40 Maria Teresa de Filippis 42   Italia
41 Paul Russo 15   SHBA
42 Paul Goldsmith 31   SHBA
43 Paul Emery 14   Anglia
44 Pat O'Connor 4   SHBA
45 Paco Godia 40   Spanja
46 Olivier Gendebien 2   Belgjika
47 Mike Magill 77   SHBA
48 Ron Flockhart 20   Anglia
49 Bob Veith 14   SHBA
50 Dick Gibson 19   SHBA
51 Andre Guelfi 48   Franca
52 Chuck Weyant 89   SHBA
53 Christian Goethals 27   Belgjika
54 Carroll Shelby 34   SHBA
55 Carlos Menditeguy 6   Argjentina
56 Carel Godin de Beaufort 18   Holanda
57 Johnnie Parsons 45   SHBA
58 Brian Naylor 29   Anglia
59 Dick Rathmann 97   SHBA 1
60 Bob Christie 65   SHBA
61 Billy Garrett 43   SHBA
62 Bill Cheesbourg 54   SHBA
63 Bernie Ecclestone 12   Anglia
64 Andre Testut 56   Monako
65 Alan Stacey 18   Anglia
66 A.J. Foyt 29   SHBA
67 Bruce Kessler 12   SHBA
68 Hans Herrmann 38   Gjermania
69 Jimmy Reece 16   SHBA
70 Jerry Unser 92   SHBA
71 Jack Turner 25   SHBA
72 Jack Fairman 30   Anglia
73 Ivor Bueb 28   Anglia
74 Dempsey Wilson 59   SHBA
75 Horace Gould 42   Anglia
76 Don Freeland 26   SHBA
77 Graham Hill 32   Anglia
78 Giulio Cabianca 22   Italia
79 Giorgio Scarlatti 10   Italia
80 Gerino Gerini 26   Italia
81 Francois Picard 54   Franca
82 Edgar Barth 21   Gjermania
83 Eddie Sachs 88   SHBA
84 Eddie Johnson 61   SHBA
85 Ed Elisian 5   SHBA
86 Ian Burgess 26   Anglia

Shiko dhe këtë Redakto

Lidhje të jashtme Redakto