Ndryshimi mes inspektimeve të "Meg Whitman"

206 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v (→‎Referime: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
 
==Jeta e hershme dhe edukimi==
Whitman ka lindur në Cold Spring Harbor, Nju Jork, vajza e Margaret Cushing (née Goodhue) dhe Hendricks Hallett Whitman, Jr <ref>{{Cite book|title = Modern management: adding digital focus | last= Certo| first=Samuel C.| publisher=Prentice Hall|date = February 15, 2002 | page = 22| isbn= 978-0-13-067089-2}}</ref><ref>{{cite news|url=https://select.nytimes.com/gst/abstract.html?res=F60811F8385D17728DDDA90A94DC405B8084F1D3|work=The New York Times|title=Meg Whitman to Wed June 7|accessdate=May 12, 2010}}</ref><ref>{{cite news| url=https://pqasb.pqarchiver.com/boston/access/2057724392.html?FMT=CITE&FMTS=CITE:AI&type=historic&date=Jun+22%2C+1947&author=&pub=Daily+Boston+Globe+(1928-1960)&desc=Marriage+Announcement+16+--+No+Title&pqatl=google | work=Daily Boston Globe | title=Marriage Announcement 16 -- No Title | date=June 22, 1947}}</ref> Gjyshja e saj e madhe e stërgjyshit, Elnathan Whitman, ishte anëtare e Dhomës së Kuvendit të Nova Scotia. Nëpërmjet babait të saj, Whitman është gjithashtu mbesa e madhe e senatorit amerikan Charles B. Farwell, Illinois.<ref name=frps1>[http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~battle/celeb/megwhitman.htm "Margaret Cushing 'Meg' Whitman"] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20161117021114/http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~battle/celeb/megwhitman.htm |date=17 nëntor 2016 }}, ''rootsweb.ancestry.com''.</ref> Nga anën e mamasë së saj, ajo është mbesa e historianit dhe juristit Munroe Smith dhe mbesa e madhe e gjeneralit Henry S. Huidekoper. Gjyshja e saj atërore, e lindur Adeladie Chatfield-Taylor, ishte vajza e shkrimtarit Hobart Chatfield-Taylor dhe motra e ekonomistit Wayne Chatfield-Taylor.
 
Whitman ndoqi shkollën e mesme të Cold Spring Harbor në portin Cold Spring, Nju Jork, duke u diplomuar pas tre vjetësh në vitin 1974. Në kujtimet e saj ajo thotë se ajo ishte në krye të klasës së saj.<ref>{{Cite book|title = The Power of Many: Values for Success in Business and in Life | last=Whitman|last2=Hamilton| first=Meg|first2=Joan| publisher=Crown Publishing Group|date = January 2010| page = 75| isbn= 978-0-307-59121-0}}</ref> Ajo donte të ishte një doktoreshë, kështu që ajo studioi matematikë dhe shkencë në Universitetin Princeton.<ref>{{cite news|url=http://www.notablebiographies.com/news/Sh-Z/Whitman-Meg.html|work=Encyclopedia of World Biography|title=Meg Whitman Biography|accessdate=September 30, 2010}}</ref> Megjithatë, pasi kaloi një reklamë për shitjen e verës për një revistë, ajo ndryshoi studimet për ekonomi,<ref>{{Cite book|title = The Ebay Phenomenon: The Story of a Brand That Taught Millions of Strangers to Trust One Another| last=Lewis| first=Elen| publisher=Marshall Cavendish |year = 2008| page = 55 | isbn=978-1-905736-10-2 }}</ref>duke fituar një B.A. me nderime në vitin 1977. Whitman mori një M.B.A. nga Shkolla e Biznesit në Harvard në vitin 1979.<ref>{{Cite book|title = The Promotable Woman | last=Carr-Ruffino | first=Norma | publisher=Career Press, Incorporated|date = October 2004
*[https://www.forbes.com/2007/03/06/women-billionaires-rich_07billionaires_cz_lk_0308women_slide_10.html?thisSpeed=30000 Billionaire Women We Envy], ''[[Forbes]]'', March 6, 2007
*[http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1945363,00.html Is California Sold on Governor Meg Whitman?], Sheelah Kolhatkar, ''Time Magazine'', December 14, 2009
*[https://web.archive.org/web/20160304072932/http://spotlight.vitals.com/2010/06/dr-griffith-harsh-celebrates-wife-meg-whitman-winning-gubarnatorial-election/ Meg Whitman Celebrates Gubernatorial Nomination with husband Dr. Griffith Harsh], ''Vitals'', June 9, 2010
*[https://web.archive.org/web/20130101054513/http://www.makers.com/meg-whitman-0 Meg Whitman] Video produced by ''[[Makers: Women Who Make America]]''