Dallime mes rishikimeve të "Shpirti"

22 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
[[Figura:RobertFuddBewusstsein17Jh.png|thumb|200px|]]
 
Fjala shqipe '''shpirt''' e ka prejardhjen nga [[latinishtja]] ''spiritus'' - [[Fryma|frymefrymë]]. <!--Shpirti eshte pjesa jolendore e njeriut, e pavdekshme dhe e mencur, aftesia e te gjykuarit dhe e te dalluarit mids se keqes dhe se mires, mendja dhe ndergjegjja, fryma, fuqia shtytese per te krijuar, vepruar, menduar dhe perfytyruar. Shpirti eshte zeri i brendshem i njeriut.-->
:'Shpirti është pjesa jolëndore e njeriut, e pavdekshme dhe e mencur, aftësia e të gjykuarit dhe e të dalluarit midis së keqës dhe së mirës, mendja dhe ndërgjegjja, fryma, fuqia shtytëse për të krijuar, vepruar, menduar dhe përfytyruar. Shpirti është zëri i brendshëm i njeriut.'
==Domethënia e fjalës==
 
==Përdorimet [[Metafizika|metafizike]] dhe [[Metafora|metaforike]]==
 
==Shiko edhe==
 
==Lidhje të jashtme==