The Book of Life (film 2014)

The Book of Life është një film komedi aventure muzikore fantastike 3D, e frymëzuar nga festimi i Ditës së të Vdekurve. Është animuar me kompjuter dhe prodhuar nga Reel FX Creative Studios dhe shpërndarë nga 20th Century Fox.

The Book of Life

Viti 2014
Regjia Jorge R. Gutierrez
Prodhimi Aaron Berger
Brad Booker
Guillermo del Toro
Carina Schulze[1]
Skenari Jorge R. Gutierrez
Doug Langdale
Bazuar në
Muzika Gustavo Santaolalla
Kinematografia
Montazhi Ahren Shaw[1]
Studioja kinematografike Reel FX Creative Studios
20th Century Fox Animation
Shpërndarë nga 20th Century Fox
Data e daljes në kinema 12 tetor 2014 (L.A. Live)
17 tetor 2014 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja 95 minuta[2]
Shteti Shtetet e Bashkuara[3][4]
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 50 milion dollarë[5]
Buxheti 99.8 milion dollarë[5]
Fitimet
Paraprihet nga
Pasohet nga

Filmi u shfaq premierë në Los Anxhelos më 12 tetor 2014, dhe u lëshua teatralisht në Shtetet e Bashkuara më 17 tetor 2014. Ajo mori një nominim të Golden Globe për filmin e animuar më të mirë. Filmi fitoi 99 milion dollarë në një buxhet prej 50 milion dollarësh.

PërmbajtjaRedakto

Mary Beth, një udhërrëfyese e muzeut, merr një grup studentësh të ndalimit në shkollë në një turne të fshehtë muze, duke u thënë atyre, me figura druri, historinë e një qyteti meksikan të quajtur San Angel nga Libri i Jetës, duke mbajtur çdo histori në botë.

Ditën e të Vdekurve, La Muerte, sundimtare e Tokës së Kujtuar dhe Xibalba, sundimtar i Tokës së të Harruarve, shohin Manolo Sánchez dhe Joaquín Mondragon duke garuar mbi María Posada. Ata vendosin një bast: nëse María martohet me Manolo, Xibalba nuk do të ndërhyjë më në punët e vdekshme, por nëse ajo martohet me Joaquin, La Muerte dhe Xibalba do të shkëmbejnë sferat. Sidoqoftë, Xibalba mashtron duke i dhënë Joaquin Medaljen e tij të Jetës së Përjetshme, e cila i jep paprekshmërinë e veshësit.

Një ditë, María dërgohet në Spanjë për t'u bërë një grua më e përshtatshme pasi liroi kafshët nga një shtëpi. Pastaj vite më vonë, në ditën kur Maria kthehet në San Angel, Joaquín është bërë një hero me ndihmën e Medaljes, por aspiratat muzikore të Manolo shtypen nga babai i tij Carlos, i cili e stërvit atë të jetë një torero në traditën e tyre familjare. Në përleshjen e parë të Manolos ai mposht demin, por nuk pranon ta vrasë atë, duke zemëruar Carlos dhe turmën, por duke i bërë përshtypje María. Atë natë, María është nën presion nga babai dhe kryetari i saj, gjeneral Ramiro Posada, për t'u martuar me Joaquin për mbrojtjen e tij nga mbreti bandit Chakal. Të dy María dhe Manolo pretendojnë dashurinë e tyre para agimit, por ndërpriten kur Xibalba dërgon stafin e tij të dyfishtë të gjarprit, i cili e kafshon atë dhe e dërgon në gjendje kome. I shkatërruar nga vdekja e dukshme e Marisë, Manolo lejon Xibalba ta vrasë atë, duke besuar se do të ribashkohet me María në vdekje.

Në Tokën e Kujtuar, Manolo ribashkohet me nënën dhe familjen e tij stërgjyshore. Ata udhëtojnë në kështjellën e La Muerte, duke zbuluar Xibalba, tani sundimtari i mbretërisë, i cili shpjegon bastin dhe zbulon me kënaqësi se María nuk vdiq sepse ajo u kafshua vetëm një herë dhe për këtë arsye mbijetoi. Sidoqoftë, Manolo u kafshua dy herë dhe vdiq. I tërbuar por i vendosur për t'u rikthyer në María, Manolo udhëton në shpellën e shpirtrave për të arritur në La Muerte. Brenda, ai takohet me Prodhuesin e Qirinjve, mbikëqyrësi i jetës së vdekshme dhe rojtari i Librit të Jetës. Prodhuesi i Qirinjve sheh që historia e Manolo në Librin e Jetës është bosh dhe mund të rishkruhet nga vetvetja, kështu që ai i çon ata në Tokën e të Harruarve. Ata e gjejnë La Muerte në kështjellën e Xibalba dhe ekspozojnë mashtrimet e tij. I inatosur, La Muerte ligjëron Xibalba përpara se të ofrojë një bast të ri me kërkesën e Manolos: Jeta e Manolos do të kthehet nëse ai përfundon një sfidë të zgjedhjes së Xibalba, por nëse ai dështon, ai do të harrohet dhe Xibalba do të mbajë të dy mbretëritë. Xibalba e vendos Manolo kundër një skeleti gjigand dem të bërë nga skeletet e çdo demi të vrarë nga familja Sanchez, duke besuar se kjo ishte frika e tij më e madhe.

Ndërkohë, María është zgjuar nga koma e saj, mëson për vdekjen e Manolos dhe pranon propozimin e Joaquín-it. Dasma e tyre ndërpritet nga Chakal, i cili e çon ushtrinë e tij në San Angel për të gjetur Medaljen, e cila më parë ishte e tij. Chakal vret Carlos, i cili mbërrin në Tokën e të Kujtuarit me kohë për të parë luftën e Manolos. Manolo, duke e kuptuar frikën e tij është në fakt të qenit vetvetja, nuk pranon të luftojë dhe në vend të kësaj i dërgon një falje demit, duke e tërhequr atë dhe duke prekur të gjithë të pranishmit (përfshirë Xibalba dhe Carlos). Bënë përshtypje, hyjnitë ringjallin Manolo dhe e dërgojnë atë dhe familjen e tij në San Angel për ta mbrojtur atë. Manolo bëhet pa ndjenja kur Chakal shkatërron veten, por ai mbrohet nga Medalja, të cilën Joaquín e kishte rrëshqitur më herët. Joaquín e kthen atë në Xibalba dhe vendos të jetë një hero i vërtetë, ndërsa Manolo dhe María janë martuar lumturisht pasi Xibalba dhe La Muerte pajtohen.

Në të tashmen, Mary Beth mbaron historinë, dhe fëmijët e mahnitur largohen nga muzeu. Mary Beth dhe një roje sigurie tregojnë se ishin La Muerte dhe Xibalba në maskim. Prodhuesi i Qirinjve shfaqet dhe inkurajon audiencën të shkruaj historinë e tyre.

PersonazhetRedakto

 • Diego Luna - Manolo Sánchez, njê torero me kitare dhe dy shpata, dhe fëmija më i vogël në familjen e torero-ve.
  • Emil-Bastien Bouffard - Manolo i ri.
  • Joe Matthews - Manolo i ri kur këndon.
 • Zoe Saldana - María Posada, shoqja e ngushtë e Manolo and Joaquín. Ajo është gjithashtu vajza e gjeneralit Ramiro Posada.[1]
  • Genesis Ochoa - María e re.
 • Channing Tatum - Joaquín Mondragon Jr., shoku i ngushtë i Manolos dhe heroi i qytezës së San Angel.
  • Elias Garza - Joaquín i ri.
 • Ice Cube - Prodhuesi i Qirinjve, një qenie që mbikëqyr jetën dhe historitë e të jetuarit përmes qirinjve dhe Librit të Jetës, të cilin edhe ai e mbikëqyr.
 • Ron Perlman - Xibalba, sundimtari i Tokës së të Harruarve dhe burri i La Muerte.
 • Kate del Castillo - La Muerte, sundimtarja e Tokës së të Kujtuarit dhe gruaja e Xibalbës.
  • Christina Applegate - Mary Beth, një udhërrëfyese e muzeut, treguese e historisë dhe një nga maskat e La Muerte.
  • Tonita Castro - La Muerte e maskuar si grua e moshuar.
 • Héctor Elizondo - Carlos Sánchez, babai i Manolos.
 • Ana de la Reguera - Carmen Sánchez, nëna e vdekur e Manolos.
 • Danny Trejo - Luis Sánchez, gjyshi i vdekur i Manolos.
 • Grey Griffin - Anita Sanchez, gjyshja e Manolos. Ajo vdes për shkak problemeve të kolesterolit.
 • Carlos Alazraqui - Gjeneral Ramiro Posada, babai i Marisë, i cili shërben si kryetar i San Angel dhe gjeneral i ushtrisë së tij.
 • Plácido Domingo - Jorge Sánchez, vëllau i vdekur i Anitës.
 • Jorge R. Gutierrez - Carmelo Sánchez, paraardhës i Manolos.
 • Gabriel Iglesias - Pepe Rodríguez, ai së bashku me vëllezërit e tij janë muzikantë dhe shok të Manolos.
 • Cheech Marin - Pancho Rodríguez, ai së bashku me vëllezërit e tij janë muzikantë dhe shok të Manolos.
 • Ricardo Sánchez - Pablo Rodriguez, ai së bashku me vëllezërit e tij janë muzikantë dhe shok të Manolos.
 • Dan Navarro - Chakal, mbreti bandit.
 • Eugenio Derbez - Chato, një anëtar i grupit të banditëve të Chakal.
 • Anjelah Johnson - Adelita, një nga kushërinjtë e vdekur të Manolos dhe motra binjake e Scardelita që u zhduk gjatë Revolucionit Meksikan ndërsa mbronte Emiliano Zapata.
 • Sandra Equihua - Scardelita, një nga kushërinjtë e vdekur të Manolos dhe motra binjake e Adelitës që u zhduk gjatë Revolucionit Meksikan ndërsa mbronte Emiliano Zapata.
 • Miguel Sandoval - kapiten i Tokës së të Kujtuarit, udhërrëfyes në Tokën e të Kujtuarit.
 • Angélica María Hartman Ortiz - Motra Ana, një motër katolike e cila punon në kishën e San Angel.
 • Sandra Echeverría - Claudia, një nga tifozet e Joaquin.
 • Trey Bumpass - Luka Ramirez, njê nga studentêt që dëgjon tregimin e Manolos nga Mary Beth.
  • Bumpass gjithashtu dublon një bonjak në San Angel
 • Kennedy "KK" Peil - Sasha, njê nga studentêt që dëgjon tregimin e Manolos nga Mary Beth.
 • Ishan Sharma - Sanjay, njê nga studentêt që dëgjon tregimin e Manolos nga Mary Beth.
 • Callahan Clark - Jane, njê nga studentêt që dëgjon tregimin e Manolos nga Mary Beth.
 • Eric Bauza - At Domingo, një prift që punon në kishën e San Angel.
  • Bauza gjithashtu dublon rojtarin e Shpellës së Shpirtrave.
 • Aron Warner - Thomas, një udhërrëfyes.
 • Troy Evans - një i moshuar që jeton në San Angel.
 • Guillermo del Toro - Gruaja e kapitenit të Tokës së të Kujtuarit, ajo vdiq nga një zemër e thyer.
 • Brad Booker si dirigjent i trenit.

KritikaRedakto

The Book of Life mori vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët. Në Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim aprovimi prej 82% bazuar në 121 shqyrtime, me një vlerësim mesatar prej 6.89 / 10. Konsensusi kritik i faqes lexon "Animimi i mrekullueshëm i The Book of Life është një trajtim, por është për të ardhur keq që historisë së saj i mungon i njëjti nivel artizanal dhe detaje që japin pamjet e tij tërheqëse".[6]Metacritic, filmi ka një rezultat 67 nga 100, bazuar në 27 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[7]

ReferimetRedakto

 1. ^ a b c Scheck, Franck (11 tetor 2014). "'The Book of Life': Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 11 tetor 2014.
 2. ^ "THE BOOK OF LIFE [2D] (U)". British Board of Film Classification (në anglisht). 8 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2020. Marrë më 10 shtator 2014.
 3. ^ Hazelton, John (11 tetor 2014). "The Book Of Life" (në anglisht). Screen Daily. Marrë më 3 nëntor 2014.
 4. ^ "The Book of Life (2014)" (në anglisht). British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2014. Marrë më 3 nëntor 2014.
 5. ^ a b "The Book of Life (2014) (2014)" (në anglisht). Marrë më 10 nëntor 2015.
 6. ^ "The Book of Life". Rotten Tomatoes (në anglisht). Flixster. Marrë më 21 nëntor 2019.
 7. ^ "The Book of Life Reviews". Metacritic (në anglisht). CBS Interactive. Marrë më 21 tetor 2014.