Vokopola

fshat në Shqipëri, në Qarkun e Beratit (Urë Vajgurore)


Vokopola është një fshat në Rrethin e BeratitShqipëri që përfshihet në Bashkinë e Urës Vajgurore.

GjeografiaRedakto

Fshati i Vokopolës ndodhet 5 km në jug-perëndim të Urës Vajgurore dhe kufizohet me fshatrat Sqepur, Skrevan, Protoduar, Hallaxhias dhe Poshnje.

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

HistoriaRedakto

Vokopola ka një histori plot ngjarje por më e vecanta është kur patrioti Kostandin Gjorga, i deleguari i Ismail Qemalit, ngriti flamurin për të gjithë zonën e Beratit për te shpallur Pavarësinë. Kjo është një ngjarje e shënuar për të gjithë zonën dhe qytetin e Beratit e cila festohet prej shumë vitesh në Vokopolë.

Shih dhe këtëRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto