F1 Malajzia
Sepang International Circuit
Xhiro 56
Gjatësia e qarkut 5.54 km (3.44 milje)
Gjatësia e garës 310.41 km (192.88 milje)
Pilot me më shumë fitore Michael Schumacher (3)
Ekip me më shumë fitore Ferrari (4)
Sezoni i fundit (2006):
Piloti fitues Giancarlo Fisichella
Ekipi fitues Renault
Koha e fituesit 1:30:40.529
Koha e pol pozitës 1:33.840
Pol - piloti Giancarlo Fisichella
Pol - ekipi Renault
Xhiro më e shpejtë 1:34.803
Xhiro - piloti Fernando Alonso
Xhiro - ekipi Renault


Çmimi i Madh i Malajzisë në garat e kampionatit botërorë në Formula 1 për herë të parë u mbajt në vitin 1999 në qarkun modern Sepang International CircuitSepangMalajzi afër Kuala Lumpurit.

Historiku

Redakto

Shtatë çmimet e ndara në Malajzi kishi një entuziazëm të posaçëm duke përfshirë qarkun dhe motin e ndryshueshëm që bënin garën atraktive. Gara më e evidente është ajo e mbajtur në vitin inagurues të çmimit dhe qarkut në Malajzi, 1999. Michael Schumacher u kthye në garim në Formula 1 pas thyerjes së këmbës gjat mbajtjes së garës për çmimin e Anglisë duke dominuar në garë dhe duke i dorëzuar fitoren kolegut të tijë Eddie Irvine i cili shpresonte të arrinte titullin e kampionit botërorë.

Garën e vitit 2001 në mes të zhvillimit të sajë e përfshiu një fortunë e madhe shiu që vështirësoi kushtet e garimit. Kushtet ishin aq të këqia kështu që pilotët e Ferrarit Michael Schumacher dhe Rubens Barrichello rrëshqitën nga pista gati ngjashëm në këndin e njejtë të qarkut. Pabesueshëm tëdy arritën fitore '1-2' për Feerarin ku Schumacher u radhit i pari

Statisikat e fituesve

Redakto
 
Scott Speed nga ekipi Toro Rosso në qarkun në Malajzi

Top pilotët fitues

Redakto
Fitore Piloti Vitet e fitoreve
4 Stampa:Country data Hong Kong John MacDonald 1970, 1971, 1973, 1975
3   Michael Schumacher 2000, 2001, 2004
2 Stampa:Country data Hong Kong Albert Poon 1963, 1965
  Andrew Miedecke 1981, 1982
  Fernando Alonso 2005, 2007
  Kimi Räikkönen 2003, 2008

Top ekipet fituese

Redakto
Fitore Ekipet Vitet e fitoreve
5   Ferrari 1999, 2000, 2001, 2004, 2008
4   March 1972, 1977, 1978, 1979
  Ralt 1975, 1980, 1981, 1982
3   Brabham 1970, 1971, 1973
2   Lotus 1963, 1965
  Elfin 1968, 1969
  McLaren 2003, 2007
  Renault 2005, 2006

Fituesit sipas viteve

Redakto

Gara të mbajtura në Formula Një

Redakto
Sezoni Piloti fitues Ekipi fitues Qarku F1 majalzia
2008   Kimi Räikkönen Ferrari Sepang 2008
2007   Fernando Alonso McLaren-Mercedes Sepang 2007
2006   Giancarlo Fisichella Renault Sepang 2006
2005   Fernando Alonso Renault Sepang 2005
2004   Michael Schumacher Ferrari Sepang 2004
2003   Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes Sepang 2003
2002   Ralf Schumacher Williams-BMW Sepang 2002
2001   Michael Schumacher Ferrari Sepang 2001
2000   Michael Schumacher Ferrari Sepang 2000
1999   Eddie Irvine Ferrari Sepang 1999

Gara jo të mbajtura në Formula Një

Redakto
Sezoni Piloti fitues Ekipi fitues Qarku F1 majalzia
1995   Paul Stokell Reynard-Holden Shah Alam 1995
1982   Andrew Miedecke Ralt-Ford Shah Alam 1982
1981   Andrew Miedecke Ralt-Ford Shah Alam 1981
1980   Steve Millen Ralt-Ford Shah Alam 1980
1979   Kenny Smith March-Ford Shah Alam 1979
1978   Graeme Lawrence March-Ford Shah Alam 1978
1977   Patrick Tambay March-BMW Shah Alam 1977
1975   John MacDonald Ralt-Ford Shah Alam 1975
1974 Shah Alam 1974
1973   John MacDonald Brabham-Ford Shah Alam 1973
1972   Sonny Rajah March-Ford Shah Alam 1972
1971   John MacDonald Brabham-Ford Shah Alam 1971
1970   John MacDonald Brabham-Ford Shah Alam 1970
1969   Tony Maw Elfin-Ford Shah Alam 1969
1968   Hengkie Iriawan Elfin-Ford Shah Alam 1968
1965   Albert Poon Lotus Thomson Road 1965
1964 U ndërpre pas ushtrimeve. 1964
1963   Albert Poon Lotus Thomson Road 1963
1962   Yong Nam Kee Jaguar Thomson Road 1962

Shtesë

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto