F1 Bahrain - 2008
Statistikat
Gara e 3 nga 18 në vitin 2008.
The Bahrain Circuit in Sakhir
The Bahrain Circuit in Sakhir
Data 6 prill, 2008
Vendi Qarku Ndërkombëtar në Bahrain
Sakhir, Bahrain
Drejtimi Permanent racing facility
3.37 mi / 5.412 km
Distanca 57 xhiro, 191.530 mi / 308.238 km
Moti me diell
Pol pozita
Piloti Polonia Robert Kubica BMW Sauber
Koha 1:33.096
Xhiro më e shpejtë
Piloti Finlanda Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes
Koha 1:33.193 (49)
Podiumi
I pari Brazil Felipe Massa Ferrari
I dyti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
I treti Polonia Robert Kubica BMW Sauber

F1 Bahrain për vitin 2008 ishte gara e tretë në Formula Një e organizuar nga FIA që u mbajt nga 4 gjer më 6 prill në Qarkun Ndërkombëtar në BahrainSakhir, Bahrain.

Në dy garat më parë piloti i ekipit McLaren, Lewis Hamilton, ishte udhëheqës në tabelën e klasifikimit me 3 pikë para pilotëve Kimi Räikkönen nga Ferrari dhe Nick Heidfeld nga BMW. McLaren gjithashtu kishte epërsi 5 pikëshe para ekipit BMW dhe 13 pikëshe para Ferrarit.

Përmbledhje

Redakto

Ushtrimet

Redakto

Gjat ushtrimeve të dyta të së premtes Lewis Hamilton kishte një aksident të madhë.

Kualifikimet

Redakto
Rundi i parë

Ndër pilotët që nuk arritën të kualifikohen për rundin e dytë ishin Coulthard nga Red Bull dhe Vettel nga Toro Rosso.

Rundi i dytë

Massa me goma të reja arriti të zhvillojë xhiro në kohë 1:31.188, kurse pilotët e ekipit Red Bull dhe Toro Rosso nuk arritën të kualifikohen në rundin final. Webber, Barrichello, Glock, Piquet Jr., Bourdais dhe Nakajima ishin ata të cilët nuk arritën të kualifikohen për rundin final.

Rundi i tretë

Kubica tregoi se çfar mund të bëj BMW duke u radhitur në pozitën e parë me kohë prej 1:33.096. Massa nuk arriti të e tejkalojë kështu që u radhit i dyti, Hamilton i treti Raikkönen i treti. Kovalainen, Heidfeld, Trulli, Rosberg, Button dhe Alonso kompletuan vijën top-10.

 
Formula Një në Bahrain 2008.

Në start Massa dhe Kubica filluan mirë, kurse Massa arriti të tejkalojë BMW-në e Kubicës. Lewis Hamilton u nis shumë ngadalë duke mbetur mu në mes. Kovalainen shfrytëzoi këtë rast dhe kaloi në pozitën e katërt. Në kthesën e pestë Sebastian Vettel u largua nga gara për shkak të problemeve me motorin, kurse Hamilton në fund të xhiros së parë u gjet i nënti pas spanjollit Alonso. Button u godit nga prapa dhe iu dëmtua goma kështu që u detyrua të paraqitet tek mekanikët.

Në xhiron e dytë Hamilton u ndesh me Alonzon duke shkatërruar krahun e tijë të përparëm dhe rastin për të fituar pikë.

Në xhiron e tretë Trulli, Rosberg dhe Webber luftonin për pozitën e 6-të, 7-të dhe 8-të, por asnjëri nuk arritit të tejkalojë tjetrin. Përpara, në kolonë Räikkönen tejkaloi Kubicën dhe u ngjit në pozitën e dytë dhe u bënë 1-2 Ferrari para të tjerëve. Në fund të xhiros Heidfeld u ngjit në pozitën e katërt.

Në xhiron e 18-të Kubica u paraqit tek mekanikët për të mbushur veturën me derivat, pastaj njetë veproi dhe Rosberg me Williams.

Në fund, Massa fitoi garën e parë në këtë sezon për 3.3 sekonda para kolegut Räikkönen dhe 1-2 fitore për Ferrarin. Kubica u radhit i treti dhe Heidfeld i katërti. Kovalainen ishte piloti i vetëm i ekipit McLaren që fitoi pikë me pozitën e tijë të pestë. Trulli, Webber dhe Rosberg ishin pilotët tjerë të cilët fituan pikë. Timo Glock për herë të parë përfundoi garën edhe atë si i 9-i.

Statistikat

Redakto

Kualifikimet

Redakto
Poz. Nr. Piloti Ekipi Pjesa 1 Pjesa 2 Pjesa 3 Lëvizje
1 4   Robert Kubica BMW Sauber 1:32.893 1:31.745 1:33.096 1
2 2   Felipe Massa Ferrari 1:31.937 1:31.188 1:33.123 2
3 22   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:32.750 1:31.922 1:33.292 3
4 1   Kimi Räikkönen Ferrari 1:32.652 1:31.933 1:33.418 4
5 23   Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:33.057 1:31.718 1:33.488 5
6 3   Nick Heidfeld BMW Sauber 1:33.137 1:31.909 1:33.737 6
7 11   Jarno Trulli Toyota 1:32.493 1:32.159 1:33.994 7
8 7   Nico Rosberg Williams-Toyota 1:32.903 1:32.185 1:34.015 8
9 16   Jenson Button Honda 1:32.793 1:32.362 1:35.057 9
10 5   Fernando Alonso Renault 1:32.947 1:32.345 1:35.115 10
11 10   Mark Webber Red Bull-Renault 1:33.194 1:32.371 11
12 17   Rubens Barrichello Honda 1:32.944 1:32.508 12
13 12   Timo Glock Toyota 1:32.800 1:32.528 13
14 6   Nelson Piquet Jr. Renault 1:32.975 1:32.790 14
15 14   Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 1:33.415 1:32.915 15
16 8   Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:33.386 1:32.943 16
17 9   David Coulthard Red Bull-Renault 1:33.433 17
18 21   Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 1:33.501 18
19 15   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 1:34.127 19
20 20   Adrian Sutil Force India-Ferrari 1:33.562 20
21 19   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:34.140 21
22 18   Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:35.725 22
Poz. Nr. Piloti Ekipi Xhiro Koha/Mbetja Lëvizje Pikë
1 2   Felipe Massa Ferrari 57 1:31:06.970 2 10
2 1   Kimi Räikkönen Ferrari 57 + 3.339 4 8
3 4   Robert Kubica BMW Sauber 57 + 4.998 1 6
4 3   Nick Heidfeld BMW Sauber 57 + 8.409 6 5
5 23   Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 57 + 26.789 5 4
6 11   Jarno Trulli Toyota 57 + 41.314 7 3
7 10   Mark Webber Red Bull-Renault 57 + 45.473 11 2
8 7   Nico Rosberg Williams-Toyota 57 + 55.889 8 1
9 12   Timo Glock Toyota 57 + 1:09.500 13
10 5   Fernando Alonso Renault 57 + 1:17.181 10
11 17   Rubens Barrichello Honda 57 + 1:17.862 12
12 21   Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 56 + 1 xhiro 18
13 22   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 56 + 1 xhiro 3
14 8   Kazuki Nakajima Williams-Toyota 56 + 1 xhiro 16
15 14   Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 56 + 1 xhiro 15
16 19   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 56 + 1 xhiro 21
17 18   Takuma Sato Super Aguri-Honda 56 + 1 xhiro 22
18 9   David Coulthard Red Bull-Renault 56 + 1 xhiro 17
19 20   Adrian Sutil Force India-Ferrari 56 + 2 xhiro 20
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 6   Nelson Piquet Jr. Renault 40 14
Ret 16   Jenson Button Honda 19 9
Ret 15   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 0 19

Referimet

Redakto

Shih edhe

Redakto
FORMULA NJË PËR VITIN 2008
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Turqi | Monako | Kanada | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Evropë | Belgjikë| Itali | Singapur | Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Robert Kubica | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Heikki Kovalainen | Jarno Trulli | Mark Webber | Nico Rosberg | Fernando Alonso | Kazuki Nakajima | Jenson Button | Sébastien Bourdais | Timo Glock | David Coulthard | Giancarlo Fisichella | Rubens Barrichello | Nelson Piquet Jr. | Takuma Sato | Anthony Davidson | Adrian Sutil | Sebastian Vettel
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | McLaren | Williams | Toyota | Red Bull | Renault | Honda | Toro Rosso | Force India | Super Aguri

Lidhje të jashtme

Redakto