F1 Malajzia - 2008
Statistikat
Gara e 2 nga 18 në vitin 2008.

Data 23 mars, 2008
Vendi Sepang International Circuit
Sepang, Selangor, Malajzi
Drejtimi Drejtim permanent garues
3.376 mi / 5.543 km
Distanca 56 xhiro, 189.056 mi / 310.408 km
Moti me diell, i vërenjtur
Pol pozita
Piloti Brazil Felipe Massa Ferrari
Koha 1:35.748
Xhiro më e shpejtë
Piloti Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber
Koha 1:35.366 (55)
Podiumi
I pari Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
I dyti Polonia Robert Kubica BMW Sauber
I treti Finlanda Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes

F1 Malajzia për vitin 2008 ishte gara e dytë e sezonit që u mbajt nga 21 marsi gjer më 23 marsQarkun Ndërkombëtarë në Sepang, Kuala Lumpur.

Përmbledhje Redakto

Ushtrimet Redakto

Kualifikimi Redakto

Rundi i parë

Në këtë rundë kishte disa befasi, ku pilotët e ekipeve Force India dhe Super Aguri nuk arritën të kualifikohen për rundin e dytë. Sébastien Bourdais përsëri mbeti pa kaluar në rundin e dytë, gjithashtu edhe Kazuki Nakajima i cili tashmë kishte dënim 10 vende zhvendojes. Koha ishte e pa parashikueshme, gjersa nga Renault deklaruan se do të fillonte të binte shi 10 minuta para fillimit të garës, ndërsa burimet zyrtare pohonin se 20 minuta pas fillimit. Më në fund nuk ra shi fare. Kurse pilotët dallonin në më pakë se 1 sekondë nga i pari gjer tek i 16-ti.

Rundi i dytë

Në këtë rundë ra pak shi, por pista ishte e tharë. Pilotët e ekipit Honda, Coulthard, Nelson Piquet Jr., Sebastian Vettel dhe Nico Rosberg dështuan të kualifikohen për rundin final. Lewis Hamilton dhe Felipe Massa u paraqitën në formë të varfër në fillim, por pasi ndërruan gomat treguan performancë të mira gjë që u mundësoi kualifikim në rundin final.

Rundi i tretë

Massa me 0.482 sekonda diferencë nda kolegu i tijë arriti të vendoset në pol pozitë. Pilotët e ekipit McLarens u radhitën të dytët ku Heikki Kovalainen u radhit para Hamiltonit. Kubica u vendos pas Jarno Trullit. Në fund Kovalainen dhe Hamilton si dhe disa pilotë të tjerë ngadalsuan me qëllim të kursimit të derivateve për në garë. Kujdestarët vlerësuan se kjo pengoi pilotët Nick Heidfeld dhe Fernando Alonso kështu që pilotët e ekipit McLaren u dënuan me pesë pozita zhvendosje prapa.

Gara Redakto

Në fillim Massa kali përmes pistës që të mbrohet që Kimi Räikkönen të mos e tejkalojë. Hamilton u ngjit në pozitën e pesë kurse Mark Webber në të katërtën. Gjithashtu në xhiron e parë Bourdais doli nga gara dhe Rosberg u ndesh me pilotin e ekipit Toyota, Timo Glock, ku dhe shkatërroi krahun e tijë të përparëm.

Në xhiron e katërt Alonso dhe Heidfeld tejkaluan kanadezin, Coulthard, për tu ngjitur në pozitën e nëntë dhe të tetë. Adrian Sutil u detyrua të largohet nga gara dy xhiro më vonë kur doli nga pista në barë ku u shkaktuan probleme hidrauliku.

Në xhiron e nëntë Hamilton ishte 2 sekonda pas Veberit, kurse pilotët e Ferrarit, Massa dhe Räikkönen, tanimë kishin krijuar distancë udhëheqëse. Webber u paraqit tek mekanikët në xhiron e 16-të, Massa në të 17-in dhe Räikkönen në të 18-in. Hamilton u paraqit në xhiron e 19-të kur mekanikët kishin problem të e largonin rrotën e tijë përparme të djathë, duke e detyruar atë të qëndrojë rreth 20 sekonda tek mekanikët. Tollovia në ndalim i shkaktoi që ai të mbetej pas Veberit, në pozitën e 11-të.

Räikkönen mori kreun për herë të parë në xhiron e 21-të kur Kubica u paraqit tek mekanikët duke krijuar një diferencë për rreth 4 sekonda në gjashtë xhirot vijuese. Hamiltoni u vendos në pozitën e shtatë në xhoron e 26-të, por akoma nuk mund të e kalonte Veberin.

Massa doli nga gara në xhiron e 31-të, pasi u ngatërrua në rërë. Kjo e thelloi diferencën në mes udhëheqësit Räikkönen dhe të dytit Kubica në mbi 20 sekonda. Hamilton më në fundë e kaloi Veberin në xhiron e 40 kur ai u paraqit tek mekanikët. Motori i veturës së Vettel-it dështoi një xhiro më vonë.

Alonso që ishte i katërti filloi t'i ofrohej Veberit. Hamilton ishte rreth 2 sekonda pas Trullit kur kishin mbetur edhe dy xhiro për të përfunduar gara, por nuk arriti të e tejkalojë atë gjer në fund të garës. Räikkönen fitoi garën me rreth 20 diferencë nga Kubica i cili arriti pozitën më të mirë në karierën e tijë, Kovalainen u radhit i treti.[1]

Statistikat Redakto

Kualifikimet Redakto

Poz. Nr. Piloti Ekipi Pjesa 1 Pjesa 2 Pjesa 3 Lëvizje
1 2   Felipe Massa Ferrari 1:35.347 1:34.412 1:35.748 1
2 1   Kimi Räikkönen Ferrari 1:35.645 1:34.188 1:36.230 2
3 23   Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:35.227 1:34.759 1:36.613 81
4 22   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:35.392 1:34.627 1:36.709 91
5 11   Jarno Trulli Toyota 1:35.205 1:34.960 1:36.711 3
6 4   Robert Kubica BMW Sauber 1:35.794 1:34.811 1:36.727 4
7 3   Nick Heidfeld BMW Sauber 1:35.729 1:34.648 1:36.753 5
8 10   Mark Webber Red Bull-Renault 1:35.440 1:34.967 1:37.009 6
9 5   Fernando Alonso Renault 1:35.983 1:35.140 1:38.450 7
10 12   Timo Glock Toyota 1:35.891 1:35.000 1:39.656 10
11 16   Jenson Button Honda 1:35.847 1:35.208 11
12 9   David Coulthard Red Bull-Renault 1:36.058 1:35.408 12
13 6   Nelson Piquet Jr. Renault 1:36.074 1:35.562 13
14 17   Rubens Barrichello Honda 1:36.198 1:35.622 14
15 15   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 1:36.111 1:35.648 15
16 7   Nico Rosberg Williams-Toyota 1:35.843 1:35.670 16
17 21   Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 1:36.240 17
18 8   Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:36.388 222
19 14   Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 1:36.677 18
20 18   Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:37.087 19
21 20   Adrian Sutil Force India-Ferrari 1:37.101 20
22 19   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:37.481 21

Gara Redakto

Poz. Nr. Piloti Ekipi Xhiro Koha/Mbetja Lëvizje Pikë
1 1   Kimi Räikkönen Ferrari 56 1:31:18.555 2 10
2 4   Robert Kubica BMW Sauber 56 +19.570 4 8
3 23   Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 56 +38.450 8 6
4 11   Jarno Trulli Toyota 56 +45.832 3 5
5 22   Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 56 +46.548 9 4
6 3   Nick Heidfeld BMW Sauber 56 +49.833 5 3
7 10   Mark Webber Red Bull-Renault 56 +1:08.130 6 2
8 5   Fernando Alonso Renault 56 +1:10.041 7 1
9 9   David Coulthard Red Bull-Renault 56 +1:16.220 12
10 16   Jenson Button Honda 56 +1:26.214 11
11 6   Nelson Piquet Jr. Renault 56 +1:32.202 13
12 21   Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 55 +1 xhiro 17
13 17   Rubens Barrichello Honda 55 +1 xhiro 14
14 7   Nico Rosberg Williams-Toyota 55 +1 xhiro 16
15 19   Anthony Davidson Super Aguri-Honda 55 +1 xhiro 21
16 18   Takuma Sato Super Aguri-Honda 54 +2 xhiro 19
17 8   Kazuki Nakajima Williams-Toyota 54 +2 xhiro 22
Pilotët që nuk mbaruan garë
Ret 15   Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari 39 15
Ret 2   Felipe Massa Ferrari 30 1
Ret 20   Adrian Sutil Force India-Ferrari 5 20
Ret 12   Timo Glock Toyota 1 10
Ret 14   Sébastien Bourdais Toro Rosso-Ferrari 0 18

Referime Redakto

  1. ^ "Malaysian Grand Prix" (në anglisht). BBC Sport. 23 mars 2008. Marrë më 23 mars 2008.

Shih edhe Redakto

FORMULA NJË PËR VITIN 2008
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Turqi | Monako | Kanada | Francë | Angli | Gjermani | Hungari | Evropë | Belgjikë| Itali | Singapur | Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Robert Kubica | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Heikki Kovalainen | Jarno Trulli | Mark Webber | Nico Rosberg | Fernando Alonso | Kazuki Nakajima | Jenson Button | Sébastien Bourdais | Timo Glock | David Coulthard | Giancarlo Fisichella | Rubens Barrichello | Nelson Piquet Jr. | Takuma Sato | Anthony Davidson | Adrian Sutil | Sebastian Vettel
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | McLaren | Williams | Toyota | Red Bull | Renault | Honda | Toro Rosso | Force India | Super Aguri

Lidhje të jashtme Redakto

  [[n:Kimi Räikkönen wins 2008 Malaysian Grand Prix|Wikinews: Red Bull Racing F1 team must prove safety after David Coulthard suffers crash - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.]] – Lajme