Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1921Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1920–1926).svg
1921

Shqipëri
Dekadat:
 • 1900
 • 1910
 • 1920
 • 1930
 • 1940
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1921
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  • nëntor - Trupat jugosllave pushtojnë territoret shqiptare që nuk i kishin okupuar më parë; Komisioni i Lidhjes së Kombeve e detyroj Jugosllavinë të tërhiqej, dhe riafirmoj kufijtë e vitit 1913 të Shqipërisë.[1]
  • dhjetor - Partia Popullore, e kryesuar nga Xhafer Ypi, formon qeveri me Ahmet Zogun, Mbretit Zog të ardhshëm, si ministër i punëve të brendshme.[1]

  LindjeRedakto

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto

  1. ^ a b "Shqipëria:Kronologjia e Ngjarjeve Kryesore". countrystudies.us. Country Studies. Marrë më 4 nëntor 2015.