Colorado (shqiptimi: Kollëradou) është një Shtet Federal në pjesën perëndimore të ShBA-ve. Emri Colorado vjen prej spanjishtes dhe kuptohet "ngjyrosur". Në vitin 2000 Colorado ka pasur 4.301.261 banorë. Kodi postal i Colorados është CO. Kryeqyteti i Kolorados është Denver.

Kolorado
Colorado
Ndërtesa e Parlamentit të Kolorados
Ndërtesa e Parlamentit të Kolorados
Flamuri i Kolorado
Stema zyrtare e Kolorado
Location of Kolorado
Popullsia
 • Total(2.012) 5,187,582
Faqja zyrtarewww.colorado.gov
image_skyline nga kryeqyteti Denver

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto